دورکاری به افزایش خلاقیت کمک می‌کند

دورکاری

همه گیری کرونا باعث شده همه مدیران بخش منابع انسانی شرکت‌ها این روزها بیش از هر زمان دیگری به دنبال یافتن راهکارهایی برای افزایش بهره‌وری و کارایی نیروی دورکار هستند.

در حالیکه بهره‌وری موضوع مهمی است؛ اما نباید خلاقیت و نوآوری را در کار نادیده بگیریم. معمولا پیش فرض اکثر مدیران این است که خلاقیت نتیجه جلسات طوفان ذهنی حضوری است و در حالت دورکاری خلاقیت و نوآوری نادیده گرفته می‌شود.

چنین فرضی از پایه و اساس اشتباه است. دورکاری به این معنی نیست که خلاقیت کمتری داشته باشیم. راهکارهایی وجود دارد که در شرایط دورکاری هم بتوان خلاقیت را به صورت فردی و جمعی تقویت کرد.

در ادامه 5 راهکار برای تقویت خلاقیت در شرایط دورکاری ارائه شده است که می‌تواند در این روزهای همه گیری کرونا به بهتر شدن وضعیت کاری کمک کند:

دورکاری باعث هم افزایی ایده‌ها می‌شود

بسیاری از جلسات طوفان ذهنی حضوری نیز فاقد عملکرد درستی هستند. بعضی اوقات در چنین جلساتی، ایده‌ای در ابتدا از سوی یکی از اعضای اصلی اتاق فکر به اشتراک گذاشته می‌شود و فضای جلسه را از آن خود می‌کند. در شرایط دورکاری، امکان نوشتن ایده‌ها، ایده پردازی بهتر و قوی‌تر و حتی برگزاری جلسات استانداردتر طوفان ذهنی فراهم می‌شود.

در جلسات طوفان ذهنی که به این شکل انجام می‌شود، هر یک از اعضای تیم می‌توانند به صورت جداگانه ایده‌های خود را در طول جلسه یا قبل از آن یادداشت کنند.

همه ایده‌ها در گروه کاری آنلاین قرار داده می‌شود و همه می‌توانند با دقت ایده‌های دیگر اعضا را مطالعه کنند. اعضای گروه امکان بررسی دقیق ایده‌ها را دارند. در بین سبک‌های تفکری، دو سبک تفکر واگرا و تفکر همگرا معمولا در جلسات طوفان ذهنی حضوری به اشتباه مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. در طرح ایده‌ها به این روش، هر دو سبک تفکری واگرا و همگرا قابل اجرا است. در نتیجه، جلسه ایده‌یابی با استاندارد بالاتری برگزار می‌شود.

در این روش تمامی ایده‌ها فارغ از اینکه چه کسی آن را مطرح کرده باشد، مورد توجه قرار می‌گیرد. فشار روانی کمتری روی اعضای حاضر در جلسه وجود دارد و در فضایی بهتر و موثرتر می‌توان روی ایده‌یابی و بررسی آنها مانور داد.

با ابزارهای مختلف موجود برای دورکاری، امکانات بیشتری در دسترس است

انواع پلتفرم‌ها و ابزارهای مختلف دیجیتالی به صاحبان کسب و کار و کارمندان کمک می‌کند تا بتوانند با قدرت بیشتری کارهای خود را پیش ببرند. در جلسات ایده‌ پردازی حضوری گاهی امکان استفاده از چنین پلتفرم‌هایی وجود ندارد؛ اما دورکاری شرایط را مساعدتر کرده است.

تصور کنید همکار شما در شهر دیگری مشغول فعالیت است و می‌خواهید از نظرات وی آگاه شوید. به صورت سنتی، اعضای تیم مجبور به سفر به شهر دیگری می‌شدند تا بتوانند روی پیشبرد کار جلسه حضوری بگذارند. ابزارهای مختلف آنلاین در اختیار صاحبان کسب و کار وجود دارد که می‌توانند از راه دور جلسات را رهبری کرده و خروجی آن را ذخیره، ویرایش و در نهایت به اشتراک بگذارند.

وقتی جلسات به صورت آنلاین برگزار می‌شود، می‌توان آن را به راحتی ضبط کرد و بعدا برای افرادی که در جلسه حضور نداشتند منتشر کرد.

با کمک تیم کاری بزرگ‌تر می‌توان به تقویت خلاقیت کمک کرد

در جلسات حضوری تعداد افراد حاضر در جلسه محدود هستند. در شرایطی که جلسات به صورت آنلاین برگزار می‌شود، تعداد بیشتری می‌توانند حضور داشته باشند. در نتیجه می‌توان از قدرت فکر افراد بیشتری کمک گرفت.

حتی امکان استفاده از توان فکری افرادی خارج از مجموعه، در شهر یا کشور دیگر هم وجود دارد. وقتی امکان طرح ایده‌های بیشتری توسط افراد مختلف وجود دارد، خلاقیت بیشتری هم در کار دیده می‌شود.

امکان دسترسی به مجریان بهتر و کارآمدتر وجود دارد

دورکاری کمک می‌کند تا با طیف بیشتری از افراد در ارتباط باشیم. در جلسات حضوری معمولا از بین اعضای تیم فرد یا افرادی برای اجرای ایده‌ها انتخاب می‌شود. در جلسات غیرحضوری با توجه به اینکه تعداد افراد بیشتری می‌توانند حضور داشته باشند، در نتیجه امکان دسترسی به مجریان بیشتر و توانمندتر فراهم می‌شود.

امکان واگذاری کار در جلسات غیرحضوری به افرادی خارج مجموعه و به صورت پروژه‌ای وجود دارد. دورکاری باعث می‌شود کسب و کارها بتوانند کار را به خوبی پیش ببرند.

دورکاری ایده‌های خوبی به ذهن می‌آورد و خلاقیت را تقویت می‌کند

هر چقدر محیط کار فضایی خوب و ایده‌آل داشته باشد؛ اما گاهی اوقات در دورکاری،حین پیاده‌روی، دوش گرفتن، یا حتی وقتی اعضای تیم مشغول تماشای تلویزیون هستند، ممکن است ایده‌هایی به ذهن‌شان بیاید. وقتی کارها به صورت دورکاری پیش می‌رود و قرار است ایده‌ها در گروه آنلاین کاری مطرح شود، اعضای تیم این فرصت را در اختیار دارند، ایده‌های خود را مطرح کنند.

در حالتی که قبلا فقط امکان طرح ایده‌ها در جلسات حضوری مقدور بود. دورکاری گاهی باعث می‌شود ایده‌های خوبی به ذهن فرد بیاید و چون امکان طرح آن ایده‌ها را دارد به راحتی می‌تواند کار را پیش ببرد.

وقتی در دفتر کار نمی‌کنیم، می‌توانیم به راحتی در فضای آزاد قدم بزنیم و ایده پردازی کنیم. طبیعت منبع عظیمی از ایده‌ها است. سکوت طبیعت یا منزل به خلاقیت اعضای تیم کمک می‌کند.

توسطتینا پورشاهید
منبعدیجیاتو
مطلب قبلیدلیل تعلیق نماد اعتماد الکترونیکی، استفاده از تصویر به‌ جای کد
مطلب بعدیعلی اصغر جهانگیری بنیانگذار مجموعه کشاورزی کندلوس

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید