دارا خسروشاهی از اصلاحات در اوبر می‌گوید

دارا خسروشاهی اهل حسرت خوردن نیست اما می گوید اگر به ابتدای اولین سال مدیریت شرکت بازگردد، موردی وجود دارد که دوست دارد خیلی سریع آن را تغییر دهد.

وقتی خسروشاهی به اوبر آمد، این شرکت به تغییرات اساسی نیاز داشت. او در تحول اوبر به خوبی پیشرفت کرده است اما در گفت وگویی با سی ان ان مانی گفت اگر یک مورد وجود داشته باشد که بخواهم آن را خیلی سریع تغییر دهم، فرهنگ مدیریتی در داخل شرکت و در تمام سطوح آن است. تغییر این بخش هرگز پایانی ندارد چراکه یک تمرین همیشگی است. زمانی که سال آینده با شما صحبت می کنم امیدوارم به جایی بهتر از آنچه امروز هستم دراین زمینه رسیده باشم.

یک سال پیش بود که خبر رفتن خسروشاهی از اکسپدیا و کوچ به یکی از ناکارآمد ترین شرکت های فناوری محور منتشر شد. موسس و مدیرعامل سابق اوبر تراویس کالانیک مشکلات بسیاری را ایجاد کرده بود که در نهایت به خروج او از شرکت منجر شد. خسروشاهی زمانی از راه رسید که فهرست بلندبالایی از مشکلات مختلف در اوبر وجود داشت. این فهرست آزار و اذیت جنسی، تبعیض های جنسیتی، مشکلات حقوقی با وایمو، چندین پست اجرایی بدون مدیر و رانندگان معترض را شامل می شد.

یک سال گذشته بیشتر شبیه به گردبادی بوده است که امروز سالگرد یک ماهگی آن را جشن می گیریم نه یک سالگی

خسروشاهی در این باره به سی ان ان مانی گفت: یک سال گذشته بیشتر شبیه به گردبادی بوده است که امروز سالگرد یک ماهگی آن را جشن می گیریم نه یک سالگی. این دوره روزهای بد و خوبی داشته است و خبر خوب این است که اخیرا تعداد روزهای خوب از روزهای بد بیشتر شده است. اما این به این معنا نیست که من در انتظار شرایط آسان تری هستم.

از بحث برانگیزترین ها مشکلاتی که خسروشاهی در اوبر با آن رو به رو شد، مسئله تغییر فرهنگ شرکت و منسوخ کردن رشد همه جانبه ای بود که کالانیک با پرداخت هزینه های اخلاقی به آن می رسید. خسروشاهی گفت اوبر از زمانی که همکاری با قانون را پذیرفته در این زمینه گام های بلندی برداشته است. او در آغاز دوره مدیریتش هنجارهای شرکت را اصلاح کرد.

از دیگر اقدامات اوبر این بود که در پایان ماه مارس تحقیق کرد که تمام کارکنان بدون در نظر گرفتن جنس یا نژاد به طور مساوی براساس موقعیت و مسئولیت خود حقوق دریافت کرده اند. در ماه آوریل، اوبر آخرین گزارش خود درباره کارکنان را منتشر کرد و خسروشاهی در آن زمان تاکید که شرکت او نیاز به استخدام یا ارتقا کارمندان با در نظر گرفتن تنوع حضور افراد مختلف را دارد. این شرکت هم چنین در اوایل سال جاری میلادی، 10 میلیون دلار برای رسیدگی به ادعای تبعیض علیه زنان و .. را در نظر گرفته است.

چالش های نظارت از سوی قانونگذاران و مجریان مقررات تهدید جدی برای پیشرفت کسب وکار اوبر  ایجاد کرد. یک نمونه از این تهدیدها مربوط به عدم تمدید گواهی فعالیت اوبر در لندن اقتصادی ترین شهر اروپا بود. تنها زمانی در لندن اوضاع برای اوبر کمی بهتر شد که خسروشاهی توانست چند امتیاز در این شهر کسب کند که از آن جمله آن ها به اشتراک گذاشتن اطلاعات مربوط به عبور و مرور  بود. مهم تر از آن این بود که خسروشاهی به بروز اشتباهات در گذشته اعتراف کرد کاری که کالانیک  هیچ اعتقادی به آن نداشت.

خسروشاهی تاکید دارد که اولین قدم در برخورد با شهرها و قانونگذاران در آن ها رفتن به اتاق ها و گفت وگوست. او می گوید ما به طور مداوم با شهرهایی که در آن کار می کردیم و با شهرداری های آن شهرها در حال گفت وگو هستیم. ما می خواهیم به عنوان شریکی در ارائه راه حل و حل مسائل شهر شناخته شویم.

تحول فرهنگی تنها مسئله و چالش همیشگی خسروشاهی در اوبر نیست. او هم چنان مجبور به مقابله با مسائل امنیتی و موج گسترده رقابت است همانطور که تلاشش را برای پیشرفت کسب وکار اوبر ادامه می دهد.

اوبر در ابتدای تابستان واحد جدیدی را در این شرکت راه اندازی کرد که شامل پیشنهادهای جایگزین اوبر می شد. اوبر در ماه فوریه گزینه دوچرخه الکترونیکی را در سانفرانسیسکو به نرم افزارش اضافه کرد. در ماه آوریل اسکوترها هم به اپلیکیشن اوبر اضافه شدند و این شرکت قصد دارد در آینده اتوبوس های شهری و حمل و نقل عمومی را هم به اپ اوبر اضافه کند. تحول فرهنگی تنها مسئله و چالش همیشگی خسروشاهی در اوبر نیست. او هم چنان مجبور به مقابله با مسائل امنیتی و موج گسترده ای رقابت است همانطور که تلاشش را برای پیشرفت کسب وکار اوبر ادامه می دهد.

 خسروشاهی از این گفته که تمرکز بر نوآوری وزن زیادی در فرایند پیشرفت این شرکت دارد. او گفت: ما یک دنیا کار پیش رو داریم. من فکر می کنم می توانیم ادعا کنیم که اوبر یکسال آینده روی زمین سفت تری از امروز ایستاده است.

مطلب قبلیاینفوگرافیک: ۲۰۱۸؛ سالی برای اینترنت اشیاء
مطلب بعدیقیمت‌ها به گذشته باز می‌گردد؟

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید