خریدار حواله خودرو بیشتر از خودرو

حالا دیگر برای استفاده از صفت بازار برای توصیف خرید و فروش خودرو برخی احتیاط به خرج می دهند، خصوصا فعالان بازار.

 می‌گویند بازاری باقی نمانده است، بازار محل خرید و فروش است و وقتی یکی از ارکان نباشد، دیگر نمی‌توان به بازار لقب بازار داد.

فعالان بازار تاکید دارند خریداری در بازار نیست و هر چند تعداد فروشنده‌ها اندک است اما خریداران باز هم کمتر از این میزان هستند.

یکی از فعالان بازار خودرو در خصوص وضعیت خرید و فروش خودرو به خبرآنلاین گفت: مدتهاست که بازار خودرو دیگر شباهتی به بازار ندارد، تعداد مشتریان به شدت کاهش یافته و به نظر می‌رسد این رکود در بخش خرید و فروش خودروهای دست دوم است.

او با اشاره به اینکه اکثر مشتریان خرید خودرو به قیمت‌های بازار را بر نمی‌تابند، گفت: خودروها بیش از توان مردم گران شده‌اند از این رو مشتریان معتقدند خرید خودرو با این قیمت‌ها توجیهی ندارد.

بازار خودرو

 پیش فروش‌ها ادامه دارد؟

حالا کم نیست شمار کسانی که می‌پرسند خودروسازان می توانند از پس تعهدات خود برمی‌آیند؟ مهرداد لاهوتی، نماینده مجلس شورای اسلامی در باره حجم پیش فروش‌ها گفته است: یک میلیون خودرو به ارزش ۱۵ هزار میلیارد تومان پیش‌فروش شده بود که طبق آخرین تصمیم قرار شد ۸۰ درصد تولید برای پیش‌فروش‌های قبلی اختصاص یابد و ۲۰ درصد به فروش‌های جدید اختصاص داده شود.

پیش فروش یک میلیون دستگاه خودرو در حالی اتفاق افتاده است که بررسی ها نشان می دهد میزان تولید خودرو کاهشی ۷۱ درصدی را تجربه کرده است.

 بر این اساس نگرانی از بابت تداوم روند کاهشی تولید و طولانی شدن دوره تحویل از سوی بسیاری از کارشناسان مطرح شده است.  خصوصا آنکه تاخیر در تحویل خودروها این روزها یکی از مهمترین اعتراضات ثبت نام کنندگان است.

از سوی دیگر اخبار  مختلف در اعلام قیمت‌های جدید هم بلاتکلیفی خریداران خودرو را در تحویل محصولات خود بیشتر از گذشته کرده است.در جدیدترین اخبار گویا قرار است در غالب ابلاغیه اعمال افزایش قیمت‌ها تکلیف خریداران بلاتکلیف خودرو هم مشخص شود به نحوی که آن دسته از خریدارانی که زمان تحویل خودروهای آنها در بخش خودروهای پر تیراژ قبل از  شهریورماه ۹۷ هست تحویل خودروهای آنها با قیمت‌های قبلی انجام خواهد شد اما آن دسته از خریداری که تحویل خودروهای آنها بعد از شهریور ماه۹۷ است محصولات خود را با قیمت‌ها جدید و البته ضمن محاسبه سود تأخیر و مشارکت تحویل می‌گیرند.

خریدار حواله بیش از کالاست

امیری از فعالان بازار خودرو نیز در خصوص وضعیت کنونی به خبرآنلاین گفت: بسیاری از مشتریان دائم درباره قیمت‎ها می‌پرسند، این روزها حواله خودرو بیشتر از خود خودرو خریدار دارد اما انتشار اخبار ضد و نقیض درباره قیمت گذاری سبب شده است که در یک هفته اخیر حتی خرید و فروش حواله هم متوقف شود.

وی گفت: به عنوان مثال حواله پراید با پیش پرداخت ۱۰ میلیون تومان، ۱۹ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود اما انتشار اخباری در خصوص بالا رفتن قیمت‌ها و معلوم نبودن میزان افزایش سبب شده است فعلا خرید و فروش حواله هم چندان رونق نداشته باشد اما با این حال هنوز خرید و فروش حواله بیشتر از خودرو است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد با روشن شدن قیمت‌ها، بازار از بلاتکلیفی خارج شود.

توسطایمان ربیعی
منبعخبر آنلاین
مطلب قبلیهرآنچه باید درباره قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک بدانید
مطلب بعدیطلا در بازارهای جهانی در مسیر کاهش قیمت

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید