تولید محصولات کشاورزی در کشور به ۱۲۰ میلیون تن رسید

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تولید محصولات کشاورزی در کشور به بیش از ۱۲۰ میلیون تن رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدمهدی برومندی معاون وزیر و سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در نخستین نشست با خبرنگاران گفت: ایران با اتکا به منابع خدادادی، دانش موجود در بخش و تلاش بهره‌برداران به تولید ۱۲۰ میلیون تن محصولات کشاورزی دست پیدا کرده که کارنامه ارزشمندی برای بخش کشاورزی است.

وی در رابطه با تولیدات بخش زراعی خاطرنشان کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، ۲ میلیون هکتار گندم آبی و ۴ میلیون هکتار گندم دیم، ۷۰۰ هزار هکتار جو آبی و یک میلیون و ۴۰ هزار هکتار جو دیم و همچنین ۲۰۰ هزار هکتار کلزا در کشور کشت شده است.

برومندی با اشاره به این که تولید محصولات زراعی به ۸۲ میلیون تن رسیده است، تصریح کرد: ۱۳.۷ میلیون تن محصول استراتژیک گندم تولید شده که بخشی از آن به صورت تضمینی خریداری و بخشی هم برای خودمصرفی و بعضی واحدهای کوچک و سنتی استفاده می‌شود، همچنین ۴.۴ میلیون تن شلتوک تولید شده است.

انعقاد تفاهم‌نامه برای کشت قراردادی محصولات زراعی

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به افزایش استفاده از ادوات کشاورزی در کشور عنوان کرد: ضریب مکانیزاسیون از سال ۹۲ تا امروز از ۱.۲ اسب بخار به ۱.۸ اسب بخار در هکتار رسیده‌ایم.

وی افزود: سرمایه گذاری ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومانی از طریق تسهیلات بانکی موجب شده است، ۱۱۲ هزار دستگاه انواع تراکتور، ۱۰ هزار و ۳۰۰ دستگاه انواع کمباین و ۲۴۸ هزار دستگاه انواع ادوات تأمین شود.

برومندی با اشاره به این که در زمینه کشت قراردادی هم اقداماتی انجام شده است، بیان کرد: در سال جاری، برنامه‌ریزی برای تولید ۲۷۰ هزار تن کشت قراردادی گندم دوروم برای کارخانجات ماکارونی و تولید در بخش صنعتی، انجام شده است.

وی افزود: تولید کلزا از ۵۱ هزار تن در سال ۹۴ به ۳۹۰ هزار تن در سال ۹۹ رسیده و کشت کنجد هم از ۴۵هزار به ۵۸ هزار هکتار افزایش یافته، همچنین کشت قراردادی برای تولید دانه‌های روغنی در سطح ۲۰۰ هزار هکتار منعقد شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که تولید روغن برای کشور بسیار حائز اهمیت است و نزدیک به ۹۰ درصد در این محصول وابسته هستیم، خاطرنشان کرد: به همین دلیل طراحی الگوی کشت می‌تواند وزارت‌خانه را به اهداف مدنظر تولیدی برساند.

وی ادامه داد: ۳میلیون و ۹۰۰ هزار تن جو در سال ۹۹ تولید شده که نسبت به سال گذشته ۴۰۰ هزار تن افزایش داشته‌است.

برومندی در رابطه با تولید برنج گفت: کشت ۸۰۰هزار هکتار برنج با پیش‌بینی تولید ۲میلیون و ۶۰۰ هزار تن برنج سفید را در سال ۹۹ داشتیم که با توجه به نیاز مصرفی حدود ۳ میلیون تنی برنج در کشور، بیش از ۸۵ درصد از این نیاز در داخل تولید می‌شود.

وی افزود: ۹۸هزار هکتار پنبه در سال ۹۹ کشت شده که نسبت به کشت ۹۰ هزار هکتاری در سال گذشته، حدود ۱۰ درصد رشد تولید داشته‌ایم، همچنین ضریب خوداتکایی در این محصول از ۵۸ درصد به ۶۸ درصد رسیده است.

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با تولید چغندرقند گفت: از کشت پاییزه سال ۹۸ چغندرقند در سطح ۱۷ هزار هکتار و کشت بهاره این محصول در سطح ۹۸ هزار هکتار در سال ۹۹ حدود ۹۷۰ هزار تن چغندرقند تولید شده است.

وی افزود: افزایش عملکرد چغندر قند پاییزه نسبت به سال گذشته از ۵۴ تن در هکتار به ۵۷.۲ تن در هکتار رسیده که افزایش قابل قبولی بوده است که با توجه به میزان تولیدات در این بخش، برآورد تولید حدود ۸۰۰هزار تن شکر چغندری بهاره و پاییزه، ۷۰۰ هزار تن شکر نیشکری و در مجموع حدود ۱.۵ میلیون تن شکر تولید داخل را خواهیم داشت.

برومندی ادامه داد: امضای تفاهم‌نامه‌های چهارجانبه با استان‌های تولیدکننده سبزی و صیفی از جمله گوجه‌فرنگی، پیاز و سیب‌زمینی و امضای تفاهم‌نامه جهش تولید دیم‌زارهای کشور با ستاد اجرایی فرمان امام(ره) به منظور کشت ۶۶۰ هزار هکتار از دیم‌زارهای ۶ استان در قالب پروژه‌های فنی و حمایتی از دیگر اقدامات بخش زراعت است.

تولید ۲۲۰ میلیون عدد تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا تا پایان سال ۹۹

وی در رابطه با تولیدات بخش شیلاتی کشور بیان کرد: کل تولیدات شیلاتی در کشور با بیش از ۴۵ درصد رشد، از ۸۸۴ هزار تن در سال ۹۲ به یک میلیون و ۲۸۲ هزار تن در پایان سال ۹۸ رسیده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در سال ۲۰۱۸ طبق آخرین اعلام رسمی فائو، ایران رتبه ۲۳ جهان را در کل تولیدات شیلاتی، رتبه ۲۵ در صید آبزیان و رتبه ۱۸ را در آبزیان پرورشی در جهان داشته، بزرگترین تولید کننده ماهیان سردآبی در جهان و دارنده رتبه چهارم در تولید گوشت ماهیان خاویاری بوده است.

وی اضافه کرد: میزان مصرف سرانه آبزیان در کشور هم از ۸.۵ کیلوگرم در سال ۹۲ به ۱۳.۳ کیلوگرم رسیده است، همچنین با تولید ۱۸۰ هزار تن ماهی قزل آلا در سال، بزرگترین تولید کننده این نوع ماهی در جهان هستیم.

برومندی با اشاره به این که در سال‌های گذشته برای تولید ماهی قزل آلا نیازمند واردات تخم چشم‌زده ماهی بودیم، عنوان کرد: با تلاش شرکت‌های دانش بنیان و بخش خصوصی تاکنون به تولید ۶۰ میلیون عدد تخم چشم‌زده ماهی قزل‌آلا رسیده‌ایم و تا پایان سال به ۲۲۰ میلیون عدد خواهیم رسید، همچنین در تولید خاویار هم به ۱۰ تن خاویار پرورشی رسیده‌ایم.

پیش‌بینی تولید یک میلیون و ۳۴ هزار تن تا پایان سال ۹۹

وی با اشاره به این که میزان مصرف پروتئین حیوانی در ایران برای هر فرد در روز را به ۳۷ و نیم گرم رسیده است، تصریح کرد: در سال ۹۸ ، ۸۵۹ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید شد که پیش‌بینی می‌کنیم تا پایان سال ۹۹ به تولید ۹۱۵ هزار تن گوشت قرمز و ۲ میلیون و ۴۰۹ هزار تن گوشت مرغ برسیم.

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی در رابطه با میزان تولید تخم مرغ در کشور گفت: در سال ۹۸ یک میلیون و ۱۷ هزار تن تخم مرغ تولید شد و در سال جاری این تولید به یک میلیون و ۳۴ هزار تن خواهد رسید.

وی افزود: وظیفه وزارت جهاد کشاورزی تأمین حداکثری و عرضه تخم مرغ با نرخ مصوب به مراکز توزیع است، بنابراین گرانی تخم مرغ در خرده فروشی‌ها در حیطه اختیارات وزارت جهاد کشاورزی نیست و ستاد تنظیم بازار مسئولیت تنظیم بازار کالاها را برعهده دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که هر کیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ۱۴ هزار تومان است، عنوان کرد: شرکت پشتیبانی امور دام هر شانه تخم مرغ را به قیمت ۳۲ هزار تومان در سطح شهر توزیع می‌کند.

دسترسی به بازارهای بین المللی با تولید گوشت مرغ استاندارد

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر احیای مرغ لاین تصریح کرد: به منظور کاهش وابستگی به گله‌های مرغ گوشتی وارداتی، طرح احیای مرغ لاین آرین به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده و در حال حاضر  ۵۰ درصد از اجداد مرغ گوشتی در داخل تولید می‌شود و پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده در تولید مرغ لاین به خودکفایی برسیم.

برومندی عنوان کرد: در زمینه اصلاح وزن مرغ هم از ۲.۱ به ۱.۸ کیلوگرم رسیده‌ایم که این کاهش وزن می‌تواند به کاهش وابستگی به نهاده‌های دامی، افزایش جوجه ریزی و دسترسی به بازارهای بین المللی با تولید گوشت مرغ استاندارد بیانجامد.

وی افزود: برای ارتقای لاین آ‌رین از تمام روش‌های جدید بهره خواهیم برد تا مشکلات آن مرتفع شود، همچنین به نژاد آ‌رین بسنده نخواهیم کرد و علاوه بر اصلاح آن، فایل جدید لاینی را به زودی به لاین آرین اضافه می‌کنیم.

سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: از ۶.۷ میلیون تن نیاز کشور به جو، ۳.۵ میلیون تن در داخل تولید می‌شود و ما نیازمند واردات ۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تن جو هستیم که تاکنون یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن وارد کشور شده و امیدواریم بانک مرکزی ارز مورد نیاز برای واردات دو میلیون تن جو را به‌موقع اختصاص دهد.

وی افزود: کنجاله سویا ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن نیاز داریم که طبق برنامه وارد شده و ذرت هم به میزان کافی وارد شده است.

برومندی با اشاره به این که بازارگاه یک سامانه حسابداری ملی و خرد بوده و برای پرهیز از قاچاق ایجاد شده است، عنوان کرد: در سطح عمده تولید کنندگان از سامانه بازار گاه رضایت دارند و در صورت مشاهده هرگونه نارضایتی،  باید علت آن بررسی و مشخص شود.

وی در رابطه با تشکیل شورای تعیین قیمت‌گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: تشکیل شورای قیمت‌گذاری خرید تضمین محصولات کشاورزی به عنوان قانون به وزارت جهاد کشاورزی تکلیف شده است و ما در حال اجرای آن هستیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: وزیر جهاد کشاورزی در حال انتخاب دو نفر از کشاورزان خبره‌ است که از اعضای این شورا بوده و نقش مهمی را در تعیین قیمت‌ها خواهند داشت.

وی ادامه داد: شواری قیمت‌گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی تا یک ماه آینده آغاز به کار خواهد کرد.

مطلب قبلیمشکلات کاربران ایرانی واتس‌اپ
مطلب بعدیاحتمال فعالیت ۵۰۰ هزار دستگاه استخراج رمز ارز در ایران

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید