تلاش دولت برای جبران كسری بودجه با فروش اوراق بدهی

بازار سرمايه راه اصلی تامين مالی

در 7ماهه امسال (تا پایان مهر) دولت از طریق فروش اوراق بدهی توانسته است92هزارو 685میلیارد تومان منابع مالی جدید با فروش اوراق بدهی جذب کند و از این طریق بخش مهمی از کسری بودجه‌اش را جبران کند.

اقتصاد ايران به دليل تحريم هاي شديد آمريكا، شيوع كرونا و پيامدهايش و همچنين كاهش قيمت نفت و فروش آن با چالش هاي جدي رو به رو است كه مهم ترين آن كسري بودجه شديد است. اما در اين بين دولت تلاش كرده است بخش مهمي از كسري بودجه را از طريق فروش اوراق بدهي تامين كند.

آمار‌ها نشان می‌دهد فقط در 7ماهه امسال (تا پایان مهر) دولت از طریق فروش اوراق بدهی توانسته است92هزارو 685میلیارد تومان منابع مالی جدید با فروش اوراق بدهی جذب کند و از این طریق بخش مهمی از کسری بودجه‌اش را که آثار اقتصادی ویرانگری دارد، جبران کند.

در همین مدت شرکت‌های بورس نیز توانسته‌اند از طریق فروش اوراق بدهی در بورس بیش از 16هزارو 100میلیارد تومان از منابع مالی مورد نیازشان را تامین کنند.

دولت از طریق فروش اوراق بدهی توانسته است بیش از 92هزار میلیارد تومان منابع مالی جذب کند

علاوه بر اين ها در 8ماهه ابتدايي امسال جمعا 240هزارو 283 میلیارد تومان تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام شده که با تصویب افزایش سرمایه 10هزار میلیارد تومانی ملی صنایع مس که بزرگ‌ترین افزایش سرمایه در تاریخ بازار سرمایه است ارزش کل تامین مالی انجام شده در بازار سرمایه از مرز 250هزار میلیارد تومان فرا‌تر رفت.

اکنون اقتصاد ایران به ‌دلیل فشار شدید تحریم‌ها بیش از هر زمان دیگری به منابع مالي نياز دارد. از یک طرف دولت با کسری شدید بودجه مواجه است و از طرف دیگر شرکت‌ها به‌ دلیل مشکلات اقتصادی ناشی از رکود که 3‌سال است ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند هر روز با مشکلات مالی بیشتری مواجه می‌ شوند.

از گذشته بخش عمده تامین مالی شرکت‌ها و حتی دولت از طریق بانک‌ها انجام شده و هر کس به پول نیاز دارد سری به بانک می‌زند تا وام دریافت کند اما دریافت این وام‌ها هم دشوار است و هم نرخ بهره آن شرکت‌ها را با مشکل مواجه می‌کند.

اما دريافت وام از بانک‌ها با بهره‌های سنگین عملا در شرایط رکود براي شركت ها صرفه اقتصادی ندارد و اغلب شرکت‌ها از سر ناچاری دست به استقراض از بانک‌ها می‌ زنند چرا که با وجود تورم بالا، اقتصاد ایران سه سال است که در رکود به سر می‌برد و بسياري از شركت ها توان باز پرداخت آن را ندارند. باتوجه به اين شرايط بسياري از شركت ها با حضور در بورس و فرابورس تلاش مي كنند منابع لازم را تامين كنند.  

در اين بين اطلاعات مربوط به تامین مالی شرکت‌های بورس نشان می‌دهد که آرام آرام در کنار دولت توجه شرکت‌های بورس هم برای انجام تامین مالی از طریق بورس در حال افزایش است چرا که میزان فروش اوراق بدهی شرکت‌های بورس در سال‌جاری در مقایسه با سال قبل دست‌کم 127درصد رشد کرده است.

این به‌معنای آن است که شرکت‌های بورس متوجه شده‌اند همچون دولت می‌توانند به جای اینکه از بانک‌ها وام بگیرند پول‌های مورد نیازشان را با سود کمتر و شرایط آسان‌تر از طریق بازار سرمایه و به روش تجهیز منابع جمعی تامین کنند. همه این موضوعات منجر به این شده است که هم‌اکنون جمع کل ارزش بازار اوراق بدهی به مرز 200هزار میلیارد تومان برسد.

منبعاتاق بازرگانی و صنایع معادن تهران
مطلب قبلی«دیپ‌مایند» ساختار پروتئین‌ها در دنیای پزشکی را دگرگون می‌کند؟
مطلب بعدیعلامت رونق پس از ۹ فصل در اقتصاد ایران مشاهده شد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید