تحریم و لرزه بر اندام صنعت خودروی ایران

پیش بینی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود در سال ۲۰۱۸ تولید خودرو در ایران نه‌تنها رشد نکند، بلکه با کاهش هم همراه باشد. در سال ۲۰۱۷ تولید خودرو در ایران ۱۰ درصد رشد کرده بود ولی انتظار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود در سال ۲۰۱۸، ۱۸ درصد کاهش یابد

خروج امریکا از توافق هسته‌ای در روز ۸ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ سال ۲۰۱۸، باعث شد تا خطر بازگشت تحریم‌های اقتصادی بالا بگیرد. حال که امریکا زمان‌بندی بازگشت تحریم‌ها را ارائه داده است و در تلاش است تا خریداران نفت ایران را به توقف خرید از ایران ترغیب کند، نگرانی در مورد وضعیت اقتصاد ایران بیشتر شده است.

یکی از صنایعی که تحت تاثیر تحریم‌ها آسیب زیادی متحمل خواهد شد، صنعت خودروسازی است. در مرحله اول خودروسازهای خارجی در نتیجه این وضعیت همکاری با ایران را متوقف خواهند کرد و در مرحله بعدی هم  خودروسازهای داخلی به دلیل تنش‌ها و اختلال‌هایی که در مسیر واردات مواد اولیه تجربه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، با معضلات تازه‌ای روبه‌رو می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. رشد قیمت خودروهای داخلی و کاهش توان تولید از نتایج بحرانی است که ایران با آن درگیر شده است.

سهم خودروسازهای مختلف از بازار ایران

بزرگ‌ترین سهم از بازار خودروی ایران به شرکت پژو اختصاص دارد. در سال ۲۰۱۷، ۲۹.۹ درصد از بازار خودروی این کشور به پژو اختصاص داشته است و شرکت سایپا با داشتن سهم ۲۸.۲ درصدی از بازار خودروی ایران جایگاه دومین شرکتی را که بالاترین سهم را در بازار ایران داشته است به دست آورد.

در سال گذشته ایرا‌ خودرو ۱۱.۱ درصد از بازار ایران، شرکت رنو ۱۰.۷ درصد  از بازار، شرکت چری کشور چین ۴.۷ درصد بازار و دیگر شرکت‌های خودروسازی در مجموع ۱۵.۴ درصد از بازار خودروی ایران را به خود اختصاص داده‌اند.

حال باید دید تحریم‌های اقتصادی روی عملکرد این شرکت‌های بزرگ خودروسازی و تامین‌کننده خودروی مورد نیاز بازار ایران چه تاثیری دارد؟

شرکت فرانسوی پژو سیتروئن ۳۰ درصد از بازار خودروی ایران را به خود اختصاص داده‌ است

پژو، مالک بیشترین سهم از بازار ایران

به گزارش بیزینس ‌مانیتور اینترنشنال، شرکت فرانسوی پژو سیتروئن که ۳۰ درصد از بازار خودروی ایران را به خود اختصاص داده‌، اعلام کرد در توافق‌های اخیری که با ایران انجام داده بازنگری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و طبق گزارش رسمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شرکت پژو، این شرکت فرانسوی در نهایت در صورت اجرای تحریم‌های امریکا و فشاری که این تحریم‌ها به پژو تحمیل می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند، از ایران خارج خواهد شد.

شرکت پژو تاکید کرد که به دلیل ضرورت همراهی با سیاست امریکا و تحریم تازه‌ای که علیه ایران وضع کرده است، از ایران خارج می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود و نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند در مقابل این سیاست مقاومت کند.

تحلیل‌گران بیزینس مانیتور انتظار دارند این تحریم‌ها روی صنعت خودروی ایران هم اثر منفی داشته باشد و توان تولید را تنزل دهد.

بیزینس مانیتور نوشت: به دلیل نگرانی در مورد تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و تهدید امریکا در مورد شدید بودن این تحریم‌ها، فضای تجاری و اقتصادی ایران بسیار بی‌ثبات است. در این فضای بی‌ثبات اقتصادی نه‌تنها شرکت‌های خارجی وارد ایران نمی‌شوند بلکه شرکت‌های داخلی هم توان تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری ندارند. از طرف دیگر خارج شدن پژو از بازار ایران هم پیام بسیار بدی را به بازار مخابره می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. تاثیر خارج شدن پژو از بازار ایران روی بازار خودروی این کشور هم  منفی است.

خریداران خودروهای داخلی در کشور بسیار زیاد است ولی تحریم اقتصادی و افزایش قیمت مواد اولیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند زمینه را برای گران‌تر شدن قیمت خودرو در بازار ایران و کاهش تقاضا برای آن فراهم کند

ایران یکی از بزرگ‌ترین کشورهای خودروساز دنیا است. صنعت خودروسازی ایران سالانه بالغ بر یک میلیون خودرو تولید می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند و این حجم خودرو را وارد بازار  مصرف داخلی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. به دلیل کم بودن شمار رقبا در بازار ایران، خریداران خودروهای داخلی در کشور بسیار زیاد است ولی تحریم اقتصادی و افزایش قیمت مواد اولیه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند زمینه را برای گران‌تر شدن قیمت خودرو در بازار ایران و کاهش تقاضا برای آن فراهم کند.

مطالعات نشان می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دهد بعد از برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی علیه ایران در سال ۲۰۱۶، صنعت خودروسازی بیشترین منفعت را به دست آورد. پژو اولین شرکتی بود که بعد از برداشته شدن تحریم‌ها از فرصت استفاده کرد و قرارداد جوینت ونچر با ایران‌خودرو امضا کرد. قرار بر این بود که پژو  تا سال ۲۰۲۰، ۴۰۰ میلیون یورو در ایران سرمایه‌گذاری کند. یک ماه بعد از انتشار این خبر، رسانه‌ها از قرارداد جوینت ونچر سایپا سیتروئن خبر دادند و اعلام شد این شرکت فرانسوی ۳۰۰ میلیون یورو در  ایران سرمایه‌گذاری می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند. ولی بعد از روی کار آمدن ترامپ در امریکا، این پروژه‌ها  به کندی پیش رفت و هم‌اکنون هم پژو خبر داده است که در صورت تشدید فشارهای امریکا مجبور به قطع همکاری با ایران است.

 پیش‌بینی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود در سال ۲۰۱۸ تولید خودرو در ایران نه‌تنها رشد نکند، بلکه با کاهش هم همراه باشد. در سال ۲۰۱۷ تولید خودرو در ایران ۱۰ درصد رشد کرده بود ولی انتظار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود در سال ۲۰۱۸ تولید خودرو در این کشور ۱۸ درصد کاهش یابد. انتظار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود تا سال ۲۰۲۱، تولید خودروهای شخصی در ایران سالانه ۱.۲ درصد تنزل پیدا کند و این روند کاهشی ادامه یابد. این خبر بدی برای صنعت خودروسازی ایران و اقتصاد کشور است زیرا این صنعت برای شمار زیادی از مردم شغل ایجاد کرده است و بحرانی شدن این صنعت ضمن کاهش میزان درآمد  کشور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تواند ثبات مشاغل را نیز تهدید کند.

توسطمونا مشهدی‌رجبی/ آینده نگر
منبعاتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران
مطلب قبلیبنيانگذار علی بابا اعلام بازنشستگی كرد
مطلب بعدیمدیران موفق چه ویژگی‌هایی دارند

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید