بیش40 هزار واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی فعال است

به گفته مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی ایران 40 هزار واحد صنعتی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور با اشتغالی بیش از800 هزار نفر مستقر هستند.

به گزارش شاتا، علی یزدانی در مراسم رونمایی از سامانه مدیریت طرح و پروژه‌ سازمان و شرکت‌های تابعه استانی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی سراسر کشور با اعلام این مطلب،  جلوگیری از رانت‌های اطلاعاتی  و امکان دسترسی آزاد اطلاعات را از جمله مزیت‌های سامانه مکان یابی شهرکهای صنعتی دانست و گفت: با اجرای  سامانه GIS  (مکانیابی وضعیت شهرکهای صنعتی) وسامانه مدیریت طرح و پروژه‌های این سازمان تمامی طرح‌ها و پروژه‌ها در داخل شهرک‌های صنعتی به صورت شفاف رصد  خواهد شد.

وی ضمن تأکید بر ارتقای سلامت اداری در دستگاه‌های اجرایی خاطر نشان کرد: همچنین سامانه دیگری  در جهت ارتقای رضایتمندی مردم راه اندازی خواهد شد که براساس آن طرح‌های پژوهشی نیز به صورت شفاف مورد پایش قرار خواهند گرفت.

جلوگیری از رانت‌های اطلاعاتی  و امکان دسترسی آزاد اطلاعات را از جمله مزیت‌های سامانه مکان یابی شهرکهای صنعتی است

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با  بیان اینکه قانون دسترسی  آزاد به اطلاعات در دولت دهم  تصویب و در دولت یازدهم مقدمات اجرای آن فراهم شد، خاطرنشان کرد:  این دو سامانه  بسترهای لازم را برای دسترسی آزاد اطلاعات  فراهم می‌کنند و امکان ایجاد رانت اطلاعاتی را برای عده ای خاص از بین خواهند برد.

یزدانی تاکید کرد: با ابلاغ این قانون تمامی اطلاعات  مربوط به قوانین، مناقصه ها و مزایده ها  در مجموعه سایت ستاد و شرکت های استانی بارگذاری شده است و همه متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک‌ها ونواحی صنعتی می توانند از  قوانین و مقررات و همچنین مزایای استقرار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی آگاه شوند.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت با انتقاد از ارایه آمارهای ‌مختلف ‌از وضعیت تعطیلی واحدهای صنعتی،  تصریح کرد: متاسفانه برخی  بدون اتکا به مراجع رسمی انتشار آمار،  اطلاعاتی را مطرح می‌کنند که با آمارهای درست همخوانی ندارد.

یزدانی در ادامه به همکاری سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی ایران با مرکز آمار اشاره و خاطرنشان کرد:  در تفاهم نامه ای که با این مرکز منعقد شده است به زودی آمار دقیقی از وضعیت واحدهای صنعتی فعال و غیر فعال در شهرک‌ها و نواحی صنعتی  استخراج  خواهد شد.

وی افزود:  همچنین همه مدیران عامل شرکت‌های شهرک‌های صنعتی سراسر کشور موظف به اعلام آمار دقیق از تعداد واحدهای فعال شدند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک وشهرکهای صنعتی ایران در ادامه با  تأکید براینکه بسیاری از واحدهای صنعتی در سال‌های گذشته تعطیل شده‌اند که برخی از آن ها تمایلی به راه اندازی مجدد ندارند، افزود: آسیب شناسی واحدهای صنعتی مستقر در شهرکهای صنعتی نشان می دهد که بیشتر واحدهای صنعتی که فعالیتشان متوقف شده است، مطالعات فنی و اقتصادی قبل از اجرای سرمایه ‌گذاری انجام نداده اند و پس از  بهره‌برداری واحدها دچار مشکل شده اند.

یزدانی با اشاره به اینکه براساس آمارهای موجود فعالیت حدود 20 درصد از واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی متوقف شده است، تصریح کرد: سرمایه گذاران در طرح‌های جدید باید مطالعات فنی و اقتصادی را به منظورجلوگیری از مشکلات پیش رو مانند فقدان بازار، عدم توجیه اقتصادی و..  انجام دهند تا با چالش هایی مانند انباشت مواد اولیه ، کمبود نقدینگی و  تعطیلی مواجه نشوند

معاون برنامه ریزی سازمان صنایع کوچک وشهرک‌های صنعتی ایران نیز در این نشست با تشریح اقدامات انجام شده در جهت راه اندازی سامانه مدیریت طرح وپروژه و همچنین سامانه اطلاعات مکان یابی  از رونمایی سامانه طرح‌های پژوهشی توسط این مجموعه خبرداد.

فرشاد مقیمی با اشاره به تشکیل بانک اطلاعاتی از طرح ها و پروژه های موجود در شهرک‌ها ونواحی صنعتی  افزود: براساس این سامانه عملیات اختصاص بودجه به طرح ها و پروژه ها با نظارت بیشتر وشفاف تر انجام خواهد شد.

گفتنی است سامانه مدیریت طرح ها وپروژه های سازمان با حضور معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت و  برخی از مسؤولان دولتی رونمایی و در سراسر کشور راه اندازی شد.

 

 

 

مطلب قبلی۲۰ هزار میلیارد تومان به برنامه “اشتغال فراگیر” اختصاص یافت
مطلب بعدیسرمایه گذاری 110 هزار میلیارد تومانی در بخش ارتباطات

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید