برنامه ایران برای جذب وام 500 میلیون دلاری از بانک زیرساخت آسیا

سرمایه گذاری در ایران

رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران از درخواست ایران برای دریافت 500 میلیون دلار وام از بانک زیرساخت آسیا با هدف اجرای طرح های فاضلاب در استان های گیلان، خراسان رضوی و کرمانشاه خبر داد.

محمد خزاعی به خبرگزاری ایرنا گفته  پارسال ایران توانست پس از یک دوره مذاکرات طولانی به عضویت بانک زیرساخت آسیا درآید.

به گفته وی، ایران به همراه کشورهایی مانند روسیه، تاجیکستان، قزاقستان و …. یک گروه را در این بانک تشکیل داده است که درمجموع 26 درصد سهام آن را دراختیار دارند و بعد از چین که موسس بانک زیرساخت آسیاست، در رتبه دوم سهامداران عمده قرار گرفته اند.

وی گفت: پس از طی مراحل قانونی تصویب عضویت ایران در این بانک درمجلس شورای اسلامی و پرداخت قسط اول حق عضویت، طی مراحل عضویت ایران در این بانک در نیمه دوم سال 1395 نهایی شد.البته ایران پیش از این تاریخ، رایزنی های خود را برای دریافت وام از این بانک آغاز کرده بود.

این مسوول اعلام کرد تاکنون چهارهیات از بانک زیرساخت آسیا برای بررسی طرح ها به ایران آمده اند و گفت: چندین طرح با سقف حدود 500 میلیون دلار برای ایجاد شبکه فاضلاب در چند شهراستان های گیلان، کرمانشاه و خراسان رضوی در دستور کار قرار دارد.

به گفته وی، درصورت تخصیص این تسهیلات خارجی، ایران جزو نخستین کشورهایی خواهد بود که از منابع بانک زیرساخت آسیا برای توسعه سیستم فاضلاب شهری خود استفاده می کند.

وی مدیریت منابع آب و انرژی را از اولویت های ایران دانست و گفت: این موضوع هم از نظر سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی و هم از نظر توسعه صنعتی و اقتصادی کشور و مسائل زیست محیطی و آثار اقتصادی و اجتماعی ناشی از آن، برای ایران اهمیت دارد.

بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا یک موسسه مالی بین‌المللی است که به پیشنهاد چین تاسیس شد و ایران از آذر 1395 به طور رسمی به عضویت آن درآمد.

هدف اصلی از تاسیس این بانک، ارائه تسهیلات مالی برای کشورهای منطقه جاده ابریشم و تقویت زیرساخت های توسعه در قاره کهن است؛ ایران با در اختیار داشتن 1.61 درصد سهام آن، در رتبه یازدهم سهامداران آن قرار دارد.

منبعایرنا
مطلب قبلیوزارت نیرو: هوا گرمتر می شود؛ در مصرف آب و برق صرفه جویی کنید
مطلب بعدیدرآمد بنیاد مستضعفان چقدر است؟

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید