برنامه‌ریزی برای جذب 20 میلیون گردشگر در افق 2025

معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از برنامه ریزی برای جذب سالانه 20 میلیون گردشگر در افق 2025 خبر داده است

سعید اوحدی گفت: تا آن زمان و برای رفع نیازهای گردشگران، باید در زمینه ساخت هتل های پنج ستاره کشور رشد 150 درصدی داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سعید اوحدی روز پنجشنبه در نخستین همایش بین المللی «چشم انداز توسعه روابط ایران و چین با محوریت گردشگری و تجارت» در محل هتل لاله تهران افزود: رابطه فرهنگی ایران و چین از سابقه ای بیش از 2 هزار سال برخوردار است.

به گفته این مقام مسئول، سفر سال گذشته رئیس جمهوری چین به ایران و تاکید بر طرح «یک جاده- یک کمربند»، همچنین هدفگذاری 100 میلیون دلاری در حجم تجاری طرفین، حاکی از برنامه ریزی گسترده مسئولان 2 کشور برای توسعه همه جانبه روابط است.

در حالی که گردشگری به عنوان یکی از سه صنعت اصلی پیشران اقتصادی جهان مطرح است، اما از جایگاه بالایی در اقتصاد کشورمان برخوردار نیست

وی با اشاره به گردش مالی 1400 میلیارد دلاری صنعت توریسم در جهان و سهم 10 درصدی آن از تولید ناخالص ملی کشورها، یادآور شد: در حالی که گردشگری به عنوان یکی از سه صنعت اصلی پیشران اقتصادی جهان مطرح است، اما از جایگاه بالایی در اقتصاد کشورمان برخوردار نیست و سهم ایران از گردش مالی یاد شده تنها نیم درصد است.

اوحدی ادامه داد: این در حالی است که ایران جزو چهار کشور برتر جهان در زمینه صنایع دستی، دارای مقام هشتم در زمینه سایت ها و مناطق گردشگری، مقام پنجم در اکوتوریسم و تنوع آب و هوایی و رتبه دوازدهم در جاذبه های تاریخی است و 22 اثر ثبت شده جهانی و بیش از یک میلیون اثر ملموس و ناملموس فرهنگی دارد.

وی اظهار داشت: جایگاه ایران از نظر زیرساخت های گردشگری در بین 136 کشور جهان، صد و هفدهم است، در زیرساخت های هوایی دارای رتبه 89 و از بین هزار و 123 هتل موجود کشور فقط سه درصد آنها پنج ستاره اند.

معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: هنوز راه طولانی با بسترسازی مناسب برای توسعه گردشگری در کشور وجود دارد؛ در حالی که به فرموده رهبر معظم انقلاب، حوزه جذب گردشگر یکی از کم هزینه ترین حوزه ها برای توسعه اقتصادی است.

وی همچینن به کلام دیگری از مقام معظم رهبری اشاره کرد که ایشان خواستار افزایش عدد ورودی گردشگران به کشور به بیش از پنج برابر رقم فعلی شدند.

ایران، بهشت سرمایه گذاران خارجی
اوحدی تصریح کرد: در حوزه قوانین، یکی از مترقی ترین قوانین و مقررات در حوزه جذب سرمایه گذاری در جهان متعلق به ایران است که در آن، هیچ ریسکی متوجه سرمایه گذار نیست.

معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یادآوری کرد: دولت ایران ریسک مصادره سرمایه خارجی ها را پذیرفته و علاوه بر آن، سرمایه، سود و ارزش افزوده سرمایه گذاران خارجی مشمول بیمه است؛ همچنین سرمایه گذاران می توانند هر زمان که اراده کنند سود و سرمایه خود را به ارز خارجی از کشور خارج کنند.

وی اضافه کرد: هر اختلاف نظری که برای سرمایه گذاران خارجی در طول فعالیتشان در کشور پیش آید، می توانند موضوع را در مجامع جهانی مطرح کنند و همچنین سه سال ویزا در اختیار سرمایه گذاران و خانواده های آنان قرار خواهد گرفت.

اوحدی همچنین از معافیت 100 درصدی مالیات سرمایه گذاران حوزه گردشگری و بوم گردی در مناطق برخوردار کشور به مدت پنج سال و افزایش آن تا 10 سال در مناطق کمتر برخوردار و محروم خبر داد.

به گزارش ایرنا، همایش بین المللی «چشم انداز توسعه روابط ایران و چین با محوریت گردشگری و تجارت» در نظر دارد به صورت کاملا منسجم و تخصصی به بررسی این مهم پرداخته و با ارائه راهکارهای اثربخش به ارگان های دولتی و فعالان بخش خصوصی، دیدگاهی صحیح و واقع گرایانه از فرصت های پیش رو در ایران بدهد.

برپایه این گزارش، چشم انداز روابط گردشگری ایران و چین، ضرورت تمرکز بر شناخت بازار گردشگری چین، نقش ایران و چین در توسعه گردشگری جاده ابریشم، نقش اتاق های بازرگانی و تشکل های تجاری و صنعتی در توسعه مناسبات، سابقه گردشگری میان دو کشور و ظرفیت های توسعه گردشگری ایران و چین، فرصت های تجاری خرد و کلان بخش های خصوصی در حوزه گردشگری ایران و چین و نقش تفاهم نامه های خواهرخواندگی در توسعه روابط بین شهری ایران و چین، محورهای اصلی این همیش را تشکیل می دهند.

همچنین، توسعه همکاری های استانی میان ایران و چین، زمینه سازی برای جذب سرمایه های خارجی در حوزه گردشگری، تبیین نقش زیرساخت های فرهنگی و اجتماعی در توسعه صنعت گردشگری، بررسی نقش شناخت روحیات، الگوهای رفتاری و علائق و سلایق گردشگران چینی، تبیین شیوه صحیح ارتباط بهتر و خدمات موثرتر در خدمات دهی به گردشگران چینی، روش های بهبود و اصلاح نظام مالی تا به ثمر رسیدن یک نظام کارا، مطمئن و با ثبات، بررسی نقش زبان چینی و زبان فارسی برای ایجاد بستر مناسب برای جذب گردشگر و خدمات بهتر به مسافران چینی و دستیابی به راهکارهای عملی و علمی مبتنی بر رفت و آمد بازرگانان و تقویت گردشگری تخصصی و استفاده از تجربیات تجار موفق ایرانی و چینی، اهداف اصلی این همایش است.

مطلب قبلیهمیشه نباید نمره ما بیست باشد
مطلب بعدیرئیس کل بانک مرکزی: نرخ ارز در بهمن و اسفند کاهش می‌یابد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید