بذر و کود دولتی جایگزین مطالبات گندمکاران نیست

معاون وزیر جهاد گفت: ارائه حواله خرید بذر و کود به گندمکاران ربطی به مطالبات آنان ندارد.

عباس کشاورز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: این تلقی که دولت اعلام کرده چون پول ندارد مطالبات گندمکاران را بدهد، به جای آن بذر و کود به آنان می دهد، واقعیت ندارد.

وی اظهارداشت: ماجرا از این قرار است که در این برنامه ما می خواهیم فارغ از همه روابط مالی کشاورزان با دولت و بانک کشاورزی بذر و کود خوب به میزان مناسب در اختیار آنان قرار بگیرد و مصرف شود.

وی اضافه کرد: طی سفرهایی که بنده در این ایام به مناطق مختلف کشور داشته ام و با کشاورزان و همکارانمان در مناطق صحبت کردم متوجه شدم انتقال بذر و کودهای شیمیایی به مزارع مقداری با سرعت مورد انتظار انجام نمی‌شود. بنابراین به این نتیجه رسیدیم که باید تسهیلاتی را برای کشاورزان در نظر بگیریم تا در زمانی که کشاورزان بنیه مالی مناسب ندارند و دولت نتوانسته همه مطالبات کشاورزان را سریع پرداخت کند، آنان از دسترسی به کود و بذر محروم نشوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ما امسال ۴۳۰ هزارتن بذر عالی گواهی شده از ارقام مختلف تدارک دیدیم و کود با کیفیت ممتاز نیز به میزان کافی فراهم شده است، افزود: اگر الان اگر کشاورزان این نهاده‌ها را مصرف نکنند دوماه دیگر بی فایده است، بنابراین  موضوع را با وزیر جهاد در میان گذاشتم که سرنوشت کشت پاییزه سالجاری را به مطالبات، عدم پرداخت یا پرداخت به موقع  آن گره نزنیم و راهی بیابیم که کشاورزان خیالشان راحت شود و کود و بذر خوبی دریافت خواهند کرد.

ما امسال ۴۳۰ هزارتن بذر عالی گواهی شده از ارقام مختلف تدارک دیدیم و کود با کیفیت ممتاز نیز به میزان کافی فراهم شده است

کشاورز گفت: در همین راستا پیشنهاد شد  از بانک کشاورزی درخواست کنیم بر مبنای درخواست کشاورزان، بر مبنای مساحت زمین‌شان و تایید همکاران ما در مناطق، فارغ از اینکه کشاورز بدهی به بانک دارد یا خیر، نیاز کشاورز برآورده و او به نماینده بخش کود یا شرکت تولیدکننده بذر متصل شود تا کشت پاییزه به نحوه مطلوبی انجام گردد.

وی با اشاره به اینکه به این بدهی کارمزدی تعلق نمی گیرد و فقط تا در زمان فصل کشت معتبر است، افزود:  این راه حلی بود برای اینکه ما به کشاورزان کمک کنیم هر مشکلی ناشی از بدهی به بانک یا دریافت مطالبات از دولت دارند، کشت شان را مختل نکند.

کشاورز با بیان اینکه وقتی کشاورزان  مطالباتشان  را از دولت دریافت کردند مبلغ این نهاده‌ها از آن کسر خواهد شد، گفت: اما این به معنای آن نیست که دولت به جای مطالبات به کشاورزان کود و بذر می‌دهد،  برای انجام مطلوب کشت پاییزه این اقدام انجام می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، روز شنبه هفته جاری وزارت جهاد کشاورزی در وبسایت خود اعلام کرد کشاورزانی که بهای گندم خود را کامل دریافت نکرده اند می توانند با مراجعه به بانک کشاورزی منطقه، حواله خرید بذر و کود شیمیایی دریافت کنند؛ خبر مذکور این شبه را به وجود آورده بود که دولت قصد دارد به جای طلب گندمکاران، به آنها کود و بذر بدهد که وزارت جهاد کشاورزی این مساله را تکذیب کرد.

پیگیر پرداخت سریع مطالبات گندمکاران هستیم 

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی درباره اینکه گفته می‌شود به دلیل عدم ناتوانی کشاورزان در تامین کود و بذر مورد نیاز و همچنین تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی سطح زیرکشت گندم تاکنون نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود ۴۰ درصد کاهش یافته است، اضافه کرد:خیر، چنین مساله‌ای صحت ندارد، پاییز سال گذشته تا آذرماه بارندگی نشد،  کشاورزان نیز چون  از تجربه سال گذشته دلهره داشتند کشت شان را با تاخیر انجام دادند بنابراین ربطی به این موضوع  ندارد و  کشت طبق برنامه انجام می شود.

کشاورز درباره پرداخت مطالبات کشاورزان گندمکار نیز تصریح کرد: شخص وزیر و همه ما به شدت پیگیر هستیم تا مطالبات هر چه سریع‌تر پرداخت شود.

مطلب قبلیسهام عدالت به ایستگاه پایانی رسید
مطلب بعدیسرنوشت ماکارونی در انتظار لبنیات

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید