بازار 256 میلیارد یورویی ارزهای مجازی و سهم ایران

ارزش معاملات روزانه ده ارز مجازی برتر بیش از 10 میلیارد یورو است.

 این روزها صحبت از ارزهای مجازی همه جا را گرفته است. در دنیا مردم کشورهای مختلفی وارد بازار آن شده اند، گروهی هم اعتقادی به آن ندارند. مجمع جهانی اقتصاد، چند روز گذشته گزارشی درباره نظرات مردم از سرمایه گذاری در بازار ارزهای مجازی منتشر کرد. گزارشی که می گفت: 41 درصد از امریکایی ها می گویند هیچ وقت در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری نخواهند کرد.

مرکز پژوهش های مجلس هم گزارشی درباره قانونگذاری ارزهای مجازی در کشورهای مختلف و پیشنهادها برای ایران منتشر کرده است. طبق این گزارش، ارزهای مجازی نوع رمزارز با اختراع بیت کوین وارد بازارهای مالی جهانی شدند و بیت کوین در سال 2016 حدود ۹0 درصد ارزش بازار ارزهای مجازی رمزی را تشکیل می داد و ارزش کل ارزهای مجازی رمزی در آن سال حدود 5.5 میلیارد یورو بود. اما با جدی شدن رقابت ازسوی ارزهای مجازی جدید سهم بیتکوین اکنون (اواسط 2018) به کمتر از 50 درصد کل ارزش ارزهای مجازی رمزی کاهش پیدا کرده است و ارزش کل بازار ارزهای مجازی رمزی 256 میلیارد یورو است.

براساس این گزارش، ارزش معاملات روزانه ده ارز مجازی برتر بیش از 10 میلیارد یورو است. چارچوب حقوقی کشورها حدود وظایف و مسئولیت دستگاه های ذیربط را مشخص کرده است، اما ارزهای مجازی حوزه ای نوظهور و دارای فناوری های متنوع هستند و چالش های آنها ممکن است با یکدیگر متفاوت باشند.

این گزارش می نویسد: گام اول در مواجه با پدیده های نوظهور شناخت قوانین و مقررات در آن زمینه است. برای شناخت قوانین مرتبط ابتدا تجربه نظام حقوقی و اجرایی اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا و سپس تجربه کشورهای اکوادور، ونزوئلا و روسیه در ارزهای مجازی ملی بررسی شد. تلاش های بین المللی گسترده در زمینه ارزهای مجازی و فناوری دفتر کل توزیع شده در جریان است. اتحادیه اروپا یکی از شرکای تجاری ایران است و ایران به دنبال جایگزینی دلار با یورو است. در اتحادیه اروپا استفاده از ارزهای مجازی برای انتقال بین المللی وجه به رسمیت شناخته شده است.

نهادهای اجرایی ایالات متحده آمریکا در زمینه ارزهای مجازی فراتر از مرزهای این کشور قدرت تأثیرگذاری ندارند. با توجه به این موارد قوانین مرتبط با ارزهای مجازی در کشور ایران بررسی شد. قوانین کشور در زمینه بورس اوراق بهادار و کالا(مبارزه با سفته بازی)، مبارزه با پولشویی و مالیات قابل اعمال بر ارزهای مجازی در این گزارش بررسی شده است. به نظر می رسد با توجه به وجود قوانین قبلی در مرحله اول دستگاه های اجرایی متولی هر بخش باید مکلف به واکنش و اقدام عملی در راستای بهرهمندی از فرصت های ارزهای مجازی شوند، یعنی سازمان امور مالیاتی، دبیرخانه شورای عالی مبارزه با پولشویی و شورای عالی بورس و اوراق بهادار باید اقدامات جدی برای ساماندهی وضعیت ارزهای مجازی در کشور انجام دهند.

سپس براساس بازخوردی که از اقدامات دستگاهه ای اجرایی دریافت می شود سیاست گذاری و تلاش های لازم برای رفع خلأها با مسئولیت و طبق نیازمندی اجرایی دستگاه های متولی اقدام شود. پروژه های ارز مجازی ملی در کشور ایران توسط دو مجموعه در حال پیگیری است و جزئیات فنی این پروژه ها تاکنون منتشر نشده است.

ارزهای مجازی در ایران چطور کار می کند؟

براساس گزارش مرکز پوهش های مجلس، در ایران حداقل دو پروژه ارزمجازی ملی در جریان است. پست بانک تحت نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت خدمات انفورماتیک پروژه های ارزمجازی ملی خود را اعلام کرده اند. ارزمجازی شرکت خدمات انفورماتیک بر پایه ریال اعلام شده است.

طبق اعلام این شرکت در فاز اول ارز مجازی آنها در اختیار بانک های تجاری کشور قرار دهد تا از آن به عنوان توکن و ابزار پرداخت برای تبادلات، تسویه بین بانکی و توسعه خدمات استفاده کنند. جزئیات فنی این پروژه ها هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است. موفقیت در زمینه ارزمجازی از مسیر ایجاد شرایط رقابت عادلانه میان بخش خصوصی واقعی شکل می گیرد.

 

مطلب قبلیسکه ۴.۶۰۰.۰۰۰ تومانی شد/ دلار ۱۲.۰۰۰ تومان قیمت خورد
مطلب بعدیکلمه‌های مورد استفاده رهبران موفق 

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید