ایران دومین کشور جهان در توسعه واحدهای گلخانه‌ای

ایران بعد از مکزیک دومین کشور در توسعه واحدهای گلخانه‌ای در جهان است، همچنین از ابتدای آغاز طرح توسعه گلخانه‌ها تاکنون دوهزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در کشور صورت گرفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایانا، مجری طرح گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی در همایش محصولات گلخانه، تولید و اشتغال پایدار گفت: ایران از لحاظ توسعه واحدهای گلخانه‌ای بعد از مکزیک رتبه دوم جهان را کسب کرده به‌طوری‌که در مکزیک طی پنج سال اخیر ۱۵ هزار هکتار توسعه واحدهای گلخانه‌ای صورت گرفته و در ایران در همین مدت زمان، توسعه واحدهای گلخانه‌ای به چهار هزار هکتار رسیده است.

ولی‌الله بنی‌عامری افزود: ایران دارای ۱۰ اقلیم از ۱۵ اقلیم جهان است، اما میزان بارندگی کشور کمتر از ۲۵۰ میلی‌متر در مقایسه با میانگین جهانی ۷۵۰ میلی‌متری است.

وی با اشاره به اینکه میزان تبخیر در ایران بیش از سه برابر میانگین جهانی بیان کرد: برداشت آب در کشور حدود ۸۵ درصد و دو برابر میانگین جهانی است که باید به ۴۰ درصد برسد.

بنی‌عامری با بیان اینکه سطح گلخانه‌های کشور از هشت‌هزار و ۸۰۰ هکتار در سال ۹۲ با رشد ۳۸ درصدی به ۱۲ هزار و ۱۵۷ هکتار در سال جاری رسیده است، ادامه داد: سطح زیر کشت گلخانه‌های کشور در سال ۹۴ حدود ۹ هزار هکتار بوده که طی افق ۱۴۰۴ قرار است ۴۸ هزار هکتار افزایش یابد و پیش‌بینی می‌شود میزان تولیدات سبزی و صیفی گلخانه‌ای تا سال ۱۴۰۴ به ۲۱ میلیون تن برسد.

مجری طرح گلخانه‌های وزارت جهاد کشاورزی کشور عنوان کرد: سطح زیر کشت سبزی و صیفی کشور شش‌هزار و ۴۰۰ هکتار و گل و گیاهان زینتی دوهزار هکتار است.

وی خبر از سرمایه‌گذاری دوهزار میلیارد تومانی برای طرح‌های توسعه گلخانه‌ها در کشور داد و یادآور شد: از اواخر سال ۹۴ تا ۱۵ آبان‌ماه سال جاری، ۹۶۳ میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای توسعه گلخانه‌ها اعطا شده و حجم سرمایه‌گذاری در این بخش، یک‌هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به‌صورت خود اجرایی بوده است.

بنی‌عامری در پایان تأکید کرد: طی برنامه پنج ساله ششم توسعه سطح گلخانه‌های کشور ۱۶ هزار هکتار افزایش می‌یابد.

مطلب قبلیگردش مالی لوازم خانگی ایران 8 میلیارد دلار است
مطلب بعدیهشدار مرکز پژوهش‌های مجلس از احتمال ورشکستگی سازمان تامین اجتماعی

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید