ایرانی ها دومین گروه پرشمار گردشگران خارجی استانبول

در 6 ماه نخست سال جاری میلادی بیش از 337 هزار گردشگر ایرانی به استانبول سفر کرده اند

وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرد که ایرانی ها بعد از اتباع آلمان، دومین گروه پرشمار گردشگران خارجی وارد شده به شهر استانبول هستند

به گزارش ایرنا، وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه روز چهارشنبه با انتشار آمار رسمی خود اعلام کرد در 6 ماه نخست سال جاری میلادی بیش از 337 هزار گردشگر ایرانی به استانبول سفر کرده اند و گردشگران ایرانی بعد از گردشگران آلمانی با 403 هزار نفر در رده دوم قرار دارند.

بر اساس آمار اعلام شده، شهر استانبول ترکیه در سال 2013 پذیرای 386 هزار، سال 2014 پذیرای 590 هزار، در سال 2015 پذیرای 755 هزار و در سال گذشته میلادی پذیرای 648 هزار گردشگر ایرانی بوده است.

 

شهر استانبول ترکیه در سال 2013 پذیرای 386 هزار، سال 2014 پذیرای 590 هزار، در سال 2015 پذیرای 755 هزار و در سال گذشته میلادی پذیرای 648 هزار گردشگر ایرانی بوده است.

بنا به اعلام وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه، در رده بندی بیشترین تعداد گردشگران خارجی استانبول به ترتیب آلمان با 9.4 درصد کل گردشگران ورودی، ایران با 7.5 درصد و عربستان سعودی با 5.2 درصد، عراق با 4.7 درصد و روسیه با 4.4 درصد در رده های اول تا پنجم جای دارند.

بر اساس این آمار، فرانسه، انگلستان، اوکراین، آمریکا، هلند، کویت، ترکمنستان، آذربایجان، چین و الجزایر به ترتیب در رده های بعدی گردشگران ورودی به استانبول قرار دارند.

بر اساس آمار اعلام شده، در هفت ماه سال جاری میلادی با 6.3 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته، پنج میلیون و 704 هزار گردشگر خارجی از 207 کشور جهان به استانبول سفر کرده اند.

طبق این گزارش که با استفاده از آمار تردد گردشگران از مرزهای هوایی و بنادر این شهر تهیه شده است؛ 9.4 درصد کل گردشگران به استانبول را آلمان‌ها و 7.5 درصد را ایرانی ها تشکیل داده اند.

بر این اساس، شمار گردشگران کشورهای عرب به استانبول در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته 34 درصد افزایش یافته و داده ها نشان می دهد که تنها در نیمه نخست امسال یک میلیون و 357 هزار و 525 گردشگر عرب به استانبول سفر کرده اند.

استانبول دارای 536 اقامتگاه شامل هتل و اقامتگاه ای مسافری با ظرفیت 107 هزار و 267 تخت دارای مجوز از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه است.

ارجان چچن عضو هیئت مدیره انجمن آژانس های مسافرتی و گردشگری منطقه خاورمیانه در گفت و گو با خبرنگار آناتولی از استقبال گسترده و افزایش کم سابقه شمار توریستهای ایرانی طی سالهای اخیر در استانبول خبر داد و گفت: به زودی گردشگران ایرانی ورودی به استانبول ها از آلمانی ها پیشی خواهد گرفت.

وی بیان کرد: سالانه نزدیک به 10 میلیون گردشگر به استانبول سفر می کنند و در سالهای اخیر شمار گردشگران ایرانی در استانبول افزایش یافته و به ویژه پس از لغو تحریم ها، بازتاب زنده شدن اقتصاد ایران در خیابانهای استانبول نیز دیده می شود.

وی با اشاره به علاقه گردشگران ایرانی به کالاهای ترکیه گفت: واحدهای صنفی و تجاری استانبول کارکنانی که به زبان فارسی مسلط هستند، استخدام می کنند و هم اکنون نوشته هایی به زبان فارسی در ارتباط با تخفیف ها در ویترین واحدهای تجاری و مغازه های استانبول نیز دیده می شود.

منبعایرنا
مطلب قبلینیمی از جمعیت بالای 30 سال دارند؛ جمعیت کشور پیر می‌شود
مطلب بعدیشریعتمداری: فرش دستباف را با سیاستگذاری جدید به اوج خود برگردانیم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید