انواع نمک صدفی و نحوه تشخیص آن

شرکت نمک پاینده
شرکت نمک پاینده

محصولات نمک N-SA – نمک صدفی – نمک یددار – نمک زبر

اسم های زیادی روی این گونه نمک دانه بندی گذاشته اند که متاسفانه بعضا نه تنها شباهتی به این سایز ندارند بلکه کلا متفاوت و معکوس هستند مثلا مش 130 یا 120 که اکثرا به این نام شناخته میشوند  در علم دانه بندی مش 120یا 130بسیار بسیار نرم و درحد نزدیک به میکرونایزه می باشد یا حتی شبیه آرد می باشند درحالی که این نوع سایز در ریز ترین اندازه برابر 40مش بوده است و حال چه شباهتی با 120مش یا130مش دارند معلوم نیست.

نام های رایج این نوع نمک دانه بندی :

نمک صدفی

– نمک 120

– نمک نمک دانی

– نمک گرانول ریز

– نمک مش ریز

– نمک خوراکی

– نمک یددار

– نمک زبر

– نمک ریز

– نمک مش 130

– نمک مش 120

و شرکت نمک پاینده محصولات N-SA را به گروه های زیر تقسیم کرده است :

– نمک N-SADd

– نمک N-SADr

– نمک N-SADm

– نمک N-SADg

– نمک N-SA12

درعمل این رنج محصول سومین رنج خروجی کارخانجات نمک کوبی و یا رنج بالای طبقه نرمه است که البته در مجموعه نمک پاینده به علت تفکیک بیشتر دانه بندی ها کمی متفاوت تر بوده است  اما درکل مجموعه گروه نمک های N-SA نمک پاینده ویا همان نمک های سنتی صدفی و 130مش 120مش و ….. از گروه دانه بندی بین 18مش شروع وتا 45مش ادامه دارند که معمولا:

– 18مش تا 25مش یک گروه

– 25مش تا 30مش یک گروه

– 30مش تا 45مش یک گروه

– 18مش تا 45مش یک گروه

– 18مش تا 60مش یک گروه

در گروه محصولات نمک دانه بندی نمک پاینده موجود هستند.

این سایز نمک مخصوصا سایز بین 25مش تا 35 یا 45مش ازآنجایی که ظاهر شبیه نمک های خوراکی تبلور مجدد (استاندارد خوراکی که در کارخانجالت خوراکی بهداشتی تولید میشوند )  بوده و برای عوام تشخیص آن میسر نمی باشد  لذا متاسفانه در بازر به صورت غیر مجاز و تقلبی به عنوان نمک خوراکی فروخته میشود و اکثر به متخلفین تولید کننده های زیرزمینی فروخته شده و ایشان نیز با سوء استفاده ازبرند و نام تجاری دیگران اقدام به بسته بندی  این نمک ها و پخش دربازار میکنند.

گذشته از  خود نمک که حال  هیچ عملیات جداسازی و تصفیه ای روی ان انجام نشده و عملا خلوصیت آن به جای اینکه حداقل 99.2 باشد گاها بین 97تا 98.5 میرسد  و این  خلاف قانون بوده اما بازهم میتوان این موضوع را  چشم پوشی کرد ولیکن متاسفانه افراد سود چو بعلت آنکه نمک ید داشته باشه ودرتست ید  جواب بدهد اقدام به پاشش ید برروی این نمک ها میکنند که بسیار خطرناک و کاری است غیر انسانی و غیر اخلاقی  و گاها چون عملیات پاشش ید بدون دستگاه  مخصوص و کنترل آزمایشگاه و …بوده به جای اینکه حداکثر ید به 50PPM برسد گاها مشاهده شده به 240PPM رسیده که بشدت سمی و خطرناک است.

به همین علت این نمک را اغلب درکارخانه جات به نام نمک خوراکی یا نمک نمک دانی میفروشند.

تعدادی از افراد نیز نمک های مذکور را با دانه بندی های وسیعتر و بسیار نامناسب ید زده و به کشورهای عراق و کشور گرجستان و … صادر میکنند که هرچند کاری غیر اخلاقی و  ناسلام است بلکه موجب  ضایع شدن صنعت نمک کشور واز بین بردن برندهای معتبر و اسم تجاری کشور عزیزمان ایران میشود.

متاسفانه اکثر کارخانجات نمک کوبی صنعتی درکشور از داشتن حداقل امکانات ازمایشگاهی محروم بوده و به روشی کاملا سنتی کار میکنند.

ولیکن شرکت نمک پاینده گذشته ازاخذ بیش از 14 ایزو استاندارد بین المللی و همچنین 50 گواهینامه و تندیس داخلی  اقدام به تاسیس و راه اندازی یکی ازبزرگترین و بی سابقه ترین آزمایشگاهای تخصصی نمک نموده و انحصارا این آزمایشگاه درخدمت کنترل و کیفیت محصولات نمک شرکت نمک پاینده می باشد.

قابل توجه تمامی مصرف کنندگان انواع محصولات نمک

تذکر: شایان ذکر است که کدها و علائیم اختصاری لاتین و تقسیم بندی محصولات و مش بندی نمک ها انحصاری شرکت نمک پاینده بوده و هیچ کدام از تولید کنندگان حق کپی ویا سوءاستفاده ازاین نامها راندارند.

سایز و مشخصات گروه نمک های N-SA

کوچکترین دانهبزرگترین دانهواحدنام محصول
45 مش35 مشمشN-SADr
0/354 میلیمتر0/5 میلیمترمیلیمتر
35 یا 40 مش25 مشمشN-SADd
0/5 میلیمتر0/707 میلیمترمیلیمتر
25 مش45 مشمشN-SADM
0/707 میلیمتر0/354 میلیمترمیلیمتر
30 یا 25 مش18 یا 16 مشمشN-SA12
0/595 میلیمتر1/190 یا 1 میلیمترمیلیمتر
60 مش14 یا حتی گاها 10 مش مشمشN-SADg
0/250 میلیمتر1/410 میلیمترمیلیمتر
مطلب قبلیجدیدترین نسل خشک کن لباس هوشمند
مطلب بعدیGRAM سری ۲۰۲۱، با نسبت تصویر بزرگ 16:10 و طراحی زیبا حیرت‌زده می‌شوید

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید