انجمن صنفی گاوداران: قیمت شیرخام، به ۱۶۰۳ تومان افزایش یابد

رئیس انجمن صنفی گاوداران، از آغاز توزیع کنجاله سویا توسط شرکت جاهد به دستور وزارت جهاد خبرداد و گفت: تقاضا کرده‌ایم قیمت شیرخام، به ۱۶۰۳ تومان افزایش یابد.

سیداحمد مقدسی، در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه به دستور وزارت جهاد کشاورزی، شرکت نهاده‌های دامی جاهد اقدام به توزیع کنجاله سویا کرده است، اظهار داشت: این کار حدود دو هفته است که آغاز شده و طی این مدت، توانسته حدود ۸۰ الی ۹۰ تومان، قیمت سویا را کاهش دهد، ضمن اینکه شرکت جاهد کنجاله سویا را به قیمت کیلویی ۱۷۰۰ تومان توزیع می کند.  

وی ادامه داد: همچنین ما درخواستی به شرکت پشتیبانی امور دام ارائه داده‌ایم که ذرت و جو توزیع کند و قرار است به زودی این کار را آغاز نماید؛ در عین حال امیدوار هستیم با توزیع ذرت و جو توسط شرکت پشتیبانی امور دام، شاهد کاهش قیمت این نهاده ها در بازار نیز باشیم.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران اضافه کرد: این شرکت قرار است ذرت را کیلویی حدود ۹۵۰ تومان در مراکز استانها توزیع کند که نزدیک به  ۱۰۰ تومان با قیمت موجود در بازار، اختلاف خواهد داشت.  

مقدسی با اشاره به اینکه ارز مبادله ای جو  در حدود یکسال اخیر، قطع و به ارز آزاد تبدیل شده است، افزود: هم اکنون قیمت جو در بنادر شمالی حدود  ۱۰۱۵ تومان، با کرایه حمل ۱۰۷۰ تومان، قیمت  ذرت در بنادر شمالی ۱۰۵۵ تومان، با کرایه حمل ۱۱۱۰ تومان، قیمت کنجاله هم ۱۸۹۰ تومان بوده که با کاهش‌های اخیر به ۱۸۰۵ تومان رسیده است.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران، درباره تقاضای دامداران برای افزایش قیمت شیرخام، اظهار داشت: با توجه به افزایش قیمت نهاده‌ها مانند جو، ذرت و سویا قیمت تمام شده تولید شیرخام برای تولیدکنندگان در حدود سه ماه اخیر افزایش یافته است، از طرفی تصمیم داشتند قیمت لبنیات را افزایش دهند که ما گفتیم اگر قرار است این کار انجام شود، باید حقوق دامدار نیز مورد توجه قرار بگیرد. در پی این مساله، درخواست افزایش قیمت شیرخام را به سازمان حمایت ارائه کردیم، که درحال بررسی است.

مقدسی با اشاره به اینکه در بحث قیمت لبنیات، ۱۵ درصد سهم مغازه دار و ۱۰ درصد سهم پخش لحاظ می شود، گفت: فاصله ۲۵ درصدی که در این میان وجود دارد باید کمرنگ شود چرا که فشار آن به مردم می آید اما سود آن نصیب تولیدکنندگان نمی شود، تقاضای ما این است که این فاصله کمتر شود؛ هم اکنون یک مغازه دار ۲۵ درصد سود می برد در حالی که سود یک تولیدکننده و کارخانه دار این میزان نیست.

رئیس انجمن صنفی گاوداران ایران با بیان اینکه در حال حاضر قیمت تمام شده تولید شیرخام درب کارخانه برای گاودار ۱۴۹۷ تومان است، افزود:  قیمت تمام شده تولید نزدیک به ۸۰ تومان در حدود ۳ ماه اخیر افزایش یافته است.

وی درباره اینکه تقاضای دامداران برای افزایش قیمت شیرخام چقدر بوده است؟، گفت: قیمت تمام شده تولید ۱۴۹۷ تومان است، که  با ۱۰ درصد سود ۱۶۰۳ تومان می شود.  

به گفته مقدسی هم اکنون کارخانجات لبنی شیرخام را حداکثر ۱۳۲۰ تومان از دامداران خریداری می کنند.

مطلب قبلیجزئیات طرح ترافیک جدید تهران برای سال ۹۷ اعلام شد
مطلب بعدی9 هزار تن روغن زیتون وارداتی نیاز داریم

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید