الکسا، اردیبشهت 1401 تعطیل می‌شود

الکسا، اردیبشهت 1401 تعطیل می‌شود

شرکت آمازون قرار است خدمات رتبه‌بندی اینترنت خود را که در قالب وب‌سایت Alexa.com ارائه می‌شد، متوقف کند. این وب‌سایت در سال ۱۹۹۶ میلادی راه‌اندازی شد و در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط غول اینترنتی آمازون خریداری شد. این شرکت ۱۵ سال بعد دستیار دیجیتالی خود را با همین نام معرفی کرد.

به گزارش ایندیپندنت، وب‌سایت الکسا به مدت دو دهه خدمات تحلیل ترافیک وب را ارائه کرد و مشهورترین خدمت آن Alexa Rank نام داشت که وب‌سایت‌های محبوب را رتبه‌بندی می‌کرد. اطلاعات حاصل از این خدمت اینترنتی به طور مستمر در اخبار و منابع عمومی مانند ویکی‌پدیا مورد استناد قرار می‌گرفت.

گروه پشتیبانی الکسا اعلامیه‌ای منتشر کرده است که بر اساس آن عضوگیری این وب‌سایت از تاریخ ۸ دسامبر ۲۰۲۱ متوقف شده و قرار است این وب‌سایت در اولین روز از ماه می سال ۲۰۲۲ میلادی( 11 اردیبهشت 1401) به طور کامل تعطیل شود.

خدمات رتبه‌بندی الکسا همواره به‌طور همزمان محبوب و بحث‌برانگیز بوده است. البته این وضعیت با توجه به اهمیت پیاده‌سازی ابزارهای اندازه‌گیری ترافیک در کسب‌وکارهای آنلاین، عجیب نیست.

در طول سال‌ها اتهامات زیادی درخصوص امکان فریب دادن این وب‌سایت برای بالابردن رتبه سایت‌ها مطرح شده است. اما الکسا همواره محبوب‌ترین و مشهورترین نام در دنیای رتبه بندی وب‌سایت‌های اینترنتی باقی ماند.

تا روز تعطیلی وب‌سایت Alexa.com کاربرانی که خدمات پولی آن را دریافت می‌کنند، امکان استخراج اطلاعات و حذف حساب کاربری خود را دارند.

در حال حاضر چند وب سایت جایگزین مانند SimilarWeb  ،Tranco و ComScore برای رتبه‌بندی کسب‌وکارهای اینترنتی وجود دارند.

مطلب قبلیقاره سبز، مقصد جدید سرمایه‏‏‏‏‏‌گذاران تکنولوژی
مطلب بعدیبازیگران جدید سرمایه‌گذاری خارجی در ایران

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید