افزایش ۹۰۰ میلیون دلاری صادرات پتروشیمی ایران

تثبیت و تقویت قیمت جهانی نفت و بهره برداری از طرح‌های جدید پتروشیمی سبب افزایش حدود ۹۰۰ میلیون دلاری درآمد صادرات محصولات پتروشیمی در پنج ماه نخست امسال شد.

به گزارش شانا، همزمان با تقویت قیمت جهانی نفت خام از ابتدای سال ۲۰۱۷ میلادی و به‌ویژه پس از اجرای توافق جهانی کاهش عرضه تولیدکنندگان عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از ابتدای ژانویه ۲۰۱۷، درآمد صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا پایان مردادماه با افزایشی حدود ۹۰۰ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه پارسال همراه شده است.

بر این اساس در کنار تثبیت قیمت نفت ایران در محدوده ۵۰ دلار برای هر بشکه که تاثیر مستقیم بر تقویت و افزایش درآمد صادرات محصولات پتروشیمی کشور داشته، ساخت و راه اندازی طرح‌های جدید پتروشیمی هم یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در افزایش درآمد صادرات پتروشیمی بوده است.

در طول پنج ماه نخست امسال حدود ۹ میلیون و ۱۹۸ هزار تن محصول پتروشیمی به بازارهای جهانی صادر شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال، نشان از افزایش ۴۷۰ هزار تنی حجم صادرات محصولات پتروشیمی کشور دارد.

افزون بر این در این مدت، ارزش صادرات محصولات پتروشیمی حدود چهار میلیارد و ۵۹۳ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با پنج ماه ابتدای پارسال حدود ۹۰۰ میلیون دلار افزایش نشان می‌دهد.

رشد شاخص‌های پتروشیمی در پنج ماه نخست امسال تنها در حوزه صادرات نبوده بلکه در بخش فروش داخلی محصولات پتروشیمی به منظور تامین نیاز صنایع تکمیلی پتروشیمی هم در این مدت بالغ بر هفت میلیون و ۲۷۵ هزار تن محصول پتروشیمی عرضه شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال افزایشی حدود ۷۸۵ هزار تنی داشته است.

ارزش محصولات پتروشیمی و پلیمری عرضه شده در بازار داخلی هم در طول پنج ماه نخست امسال بیش از ۱۴ هزار میلیارد تومان بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال حدود سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش نشان می‌دهد.

در طول پنج ماه نخست امسال حدود ۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن محصول پتروشیمی در کشور تولید شده که پیش بینی می‌شود با توجه به پایان دوره تعمیرات اساسی اکثر واحدهای مجتمع‌های پتروشیمی تا پایان امسال با ثبت یک رکورد جدید، تولید محصولات پتروشیمی ایران به حدود ۵۶ تا ۵۸ میلیون تن افزایش یابد.

از سوی دیگر برای سال ۹۶ پیش بینی صادرات حدود ۲۳ تا ۲۳,۵ میلیون تن محصول پتروشیمی شده که در صورت تثبیت شرایط کنونی قیمت‌ها در بازارهای منطقه‌ای و جهانی برآورد می‌شود که امسال درآمد صادرات محصولات پتروشیمی ایران به حدود ۱۱.۵ تا ۱۲ میلیارد دلار افزایش یابد.

در شرایط کنونی ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی ایران حدود ۶۲ میلیون تن است که در صورت بهره‌برداری از طرح‌های جدید در دست اجرا همچون فاز سوم پتروشیمی پردیس، مرجان، متانول کاوه، فاز یک پتروشیمی بوشهر و طرح اتیلن پتروشیمی ایلام این ظرفیت امسال افزایشی حدود ۱۰ میلیون تنی را تجربه خواهد کرد.

مطلب قبلیدریافت لحظه اطلاعات چک با “صیاد” امکان پذیر شد
مطلب بعدیواردکنندگان کالاهای مصرفی نمی‌توانند از وامهای خارجی استفاده کنند

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید