افزایش سرمايه گذاری در بازار بورس

از ابتدای سال کاهش قیمت دلار، سکه، طلا، سرگیجه در بازار خودرو و رکود در بازار مسکن باعث شده بسیاری از کسانی که هدفگذاری برای سرمایه گذاری داشته اند، سرمایه هایشان را وارد بازار بورس کنند

بررسی های بازارها نشان می دهد که از ابتدای امسال و به خصوص در سه ماهه ابتدایی سال، بازار بورس رکورد شکنی های بسیاری را شاهد بوده است و ارزش کل سرمایه گذاری در بورس های فعال کشورمان از ابتدای سال تا پایان تیرماه از مرز 200 هزار میلیارد تومان عبور کرده است.

البته بازار سرمایه در روزها گذشته که قیمت دلار روندی به رو کاهش داشت و تا مرز 11 هزار و 500 تومان پایین آمد و بار دیگر به کانال 12 هزار تومان بازگشت، شاهد ریزش هایی در شاخص کلی و جزئی بود زیرا بازار سرمایه در ایران و ارزش سرمایه شرکت ها وابستگی مستقیمی به ارزهای خارجی به خصوص دلار دارد.

ارزش كل سرمايه گذاری در بازار سرمايه از 200 هزار ميليارد تومان گذشته است

اما نکته مهم این است که اقبال عمومی برای سرمایه گذاری در بورس افزایش چشم گیری داشته است؛ اتفاقی که به اعتقاد کارشناسان باید دلیل اصلی آن را نه در جذاب شدن این بازار برای سرمایه گذاری یا بهبود وضعیت شرکت ها و استقبال مردم از سرمایه گذاری در آن ها بلکه در جذب سرمایه های سرگردان دانست.

از ابتدای سال کاهش قیمت دلار، سکه، طلا، سرگیجه در بازار خودرو و رکود در بازار مسکن باعث شده بسیاری از کسانی که هدفگذاری برای سرمایه گذاری داشته اند، سرمایه هایشان را وارد بازار بورس کنند؛ در واقع رکود در بازارهای موازی باعث شده تا افراد برای حفظ سرمایه خود و نقدینگی به بورس مراجعه کنند.

از سوي ديگر سرعت رشد تورم در كشور و رسيدن آن به بالاي 40 درصد باعث شده كه ارزش پول ملي به شدت كاهش پيدا كند و ترس از كاهش سودبانكي و گرفتن ماليات از خريد سكه و… فضايي را ايجاد كرده است كه نقدينگي هاي سرگردان سر از بازار بورس در بياورند.

روزنامه همشهري در گزارشي نوشته است طبق آمارهاي رسمي تعداد شهروندان ایرانی که تاکنون در بورس سرمایه‌گذاری کرده‌اند با احتساب دارندگان واحدهای (یونیت‌های) صندوق‌های سرمایه‌گذاری به 13میلیون نفر رسيده است که از این تعداد 840هزار نفر در زمره سهامداران حرفه‌ای هستند و 2میلیون نفر هم با تزریق 155هزار میلیارد تومان نقدینگی در صندوق‌ها، سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

براساس آمارهاي رسمي در 4 ماه ابتدايي سال جمعا 203هزارو412 میلیارد تومان معامله در بورس تهران، فرابورس و بورس‌کالا انجام شده که از این مقدار 64درصد از معاملات به دادوستد سهام اختصاص داشته است. در 4‌ماهه امسال سرمایه‌گذاران جمعا 130هزارو291 میلیارد تومان سهام در بورس تهران و فرابورس خریداری کرده‌اند که این مقدار نسبت به پارسال 300درصد، یعنی معادل 4برابر افزایش یافته است. از این مقدار معاملات 90هزار میلیارد تومان در بورس و 40هزار میلیارد تومان در فرابورس انجام شده است.
به‌طور کلی در 4‌ماهه امسال 100هزار میلیارد تومان معامله در بورس، 55هزارو200 میلیارد تومان در فرابورس و 48هزارو500 میلیارد تومان در بورس‌کالا انجام شده است.

همچنين اطلاعات آماری از مقدار معاملات بورس کالا در سال‌جاری نشان می‌دهد در 4‌ماهه امسال جمعا 40هزار میلیارد تومان کالا شامل محصولات کشاورزی، فلزی، پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی در بورس کالا خریداری شده که این مقدار نسبت به‌مدت مشابه پارسال 75درصد افزایش نشان می‌دهد. محصولات پتروشيمي ها هم اين روزها به شدت روي بورس است و در تالار محصولات پتروشیمی 13هزارو200 میلیارد تومان محصول خریداری شده که این مقدار هم نسبت به سال قبل 76درصد افزایش نشان می‌دهد. جمع کل معاملات فرآورده‌های نفتی هم در 4‌ماهه امسال نسبت به پارسال با 70درصد افزایش به 10هزار میلیارد تومان رسیده است.

منبعاتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران
مطلب قبلیروش‌های افزایش خلاقیت و نوآوری در کارمندان
مطلب بعدیاختیارات بازرگانی وزارت کشاورزی به وزارت صمت واگذار شد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید