افزايش قيمت نفت آمريكا را تا كجا مجبور به عقب نشينی می‌كند؟

در اين بين هند و ژاپن نيز در ماه هاي گذشته تلاش بسياري را براي گرفتن مجوز معافيت واردات نفت از آمريكا آغاز كرده اند و با وجود فشارهای دولت ترامپ برای کاهش هرچه بیشتر صادرات نفت ایران، مقامات هندي کماکان امیدوار هستند که بتواند تا قبل از ضرب‌الاجل 4 نوامبر (13 آبان) از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شوند

در شرایطی که کمتر از یک ماه به شروع دور دوم تحریم های آمریکا باقی مانده است و مهم ترین تمرکز آمریکا در این دور روی محدود کردن فروش نفت ایران و نقل و انتقالات بانکی است و حتی رئیس جمهور آمریکا در یک ادعا عجیب اعلام کرده که فروش نفت ایران را به صفر می رساند، حالا مقامات این کشور دست به عقب نشینی زده اند و هر روز خبری جدیدي در اين حوزه اعلام می شود. در آخرین تحول در این زمینه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا با اعطای مجوز اجرای عملیات در میدان گازی مشترک میان ایران و بریتانیا (رام) را به شرکت نفت انگلیس بي پي داد و عملا آن ها را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف کرد.

در اين بين هند و ژاپن نيز در ماه هاي گذشته تلاش بسياري را براي گرفتن مجوز معافيت واردات نفت از آمريكا آغاز كرده اند و با وجود فشارهای دولت ترامپ برای کاهش هرچه بیشتر صادرات نفت ایران، مقامات هندي کماکان امیدوار هستند که بتواند تا قبل از ضرب‌الاجل 4 نوامبر (13 آبان) از اجرای تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف شوند و خريد نفت خود ادامه دهند. البته هفته گذشته مسئولان نفتي اين كشور اعلام كردند كه بعد از شروع تحريم ها خريد نفت را ادامه مي دهند و 9 ميليون بشكه نفت خام ( روزانه 300 هزار بشكه) در ماه آينده ميلادي ( بعد از شروع تحريم هاي آمريكا خريداري خواهند كرد.

البته خبرگزاري رويترز در گزارشي نوشته است كه مقامات هندي احتمالا با چراغ سبز آمريكا اين تصميم را گرفته اند. زیرا هند از ماه آوریل (زمان خروج آمریکا از برجام) تاکنون واردات نفت خود از ایران را تقریباً به نصف کاهش داده  دارمندرا پرادان، وزیر نفت هند، در مورد اقدامات کشورش برای معاف شدن از اجرای تحریم ‌های نفتی علیه ایران می‌ گوید: «ما در مورد این قضیه با همه مقامات مربوطه گفتگو کرده‌ایم. ما باید نیازهای داخلی خود را برآورده کنیم و به همین دلیل حتی پس از آغاز رسمی تحریم‌ها از ایران نفت خواهیم خرید.»

همچنين یک مقام ارشد دولت ژاپن نيز در اين باره گفته است:« همچنان خود را متعهد به پیگیری موضوع معافیت از تحریم های نفتی ایران می دانيم، زیرا خرید نفت از ایران برای امنیت انرژی ژاپن و شرکت های ژاپنی اهمیت دارد.» ریو مینامی، مدیر کل نفت، گاز و منابع معدنی وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن گفت: «موضع ژاپن حتی پس از دور دوم مذاکرات (با دولت آمریکا) همچنان پابرجاست.اصل اساسی ما دنبال کردن موضوع معافیت از تحریم های آمریکاست.

ژاپن و آمریکا دور دوم مذاکرات در مورد تحریم های نفتی ایران را طی روزهای اول و دوم اوت برگزار کردند و طرفین توافق کردند که به مذاکرات ادامه دهند. مینامی افزود: «در دور دوم مذاکرات ژاپن به وضوح موضع خود مبنی بر ادامه واردات نفت از ایران را به آمریکا توضیح داد تا تفاهمی در این زمینه به دست آید. ما باید مذاکرات بیشتری با دولت آمریکا انجام دهیم تا با آنها تفاهم کنیم. از نظر ژاپن، واردات نفت از ایران برای تداوم امنیت انرژی ژاپن و تاثیر تحریم ها بر شرکت های ژاپنی اهمیت دارد.»

آمريكا مجبور به عقب نشيني مي شود؟

به اعتقاد كارشناسان نفتي آن چيزي كه باعث شده تا رئيس جمهور آمريكا و دولتش در روزهاي گذشته نسبت به مواضع خود در خصوص قطع كامل صادرات نفت ايران عقب نشيني كنند و به برخي از شركت ها مانند BP معافيت همكاري با ايران را بدهند؛ نگراني جدي نسبت به افزايش قيمت نفت و اثرات مخرب آن بر اقتصاد آمريكا است؛ اتفاقي كه تا همين حالا هم تركش هاي آن با افزايش قيمت نفت به بيش از 80 دلار به اقتصاد و زندگي عمومي مردم اين كشور و ديگر كشورها خورده است.

اين يك واقعيت است كه تلاش هاي ترامپ براي افزايش توليد كشورهاي نفت از سوي اوپك و به خصوص عربستان و به دنبال آن كاهش قيمت نفت به هيچ نقطه اي نرسيده است و حالا كه كمتر از يك ماه به شروع تحريم هاي نفتي مانده است؛ مقامات آمريكايي به عنوان يكي از بزرگترين مصرف كنندگان نفت در جهان بيش از ديگران نگران افزايش قيمت طلاي سياه هستند؛ اتفاقي كه مي تواند به مصداق بارز ضرب المثل:« خود كرده را تدبير نيست» براي آن ها تبديل شود.

منبعاتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران
مطلب قبلیاینترنت اشیا یا IoT به زبان ساده
مطلب بعدیمتهمان اصلی اقتصاد ایران، موریانه‌های ‌‌‌‌‌نهادی

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید