آژانس بین المللی انرژی: بازار نفت وارد منطقه قرمز شده است

Oil pumps stand at the Chevron Corp. Kern River oil field in Bakersfield, California, U.S. Photographer: Ken James/

تقاضای فزاینده نفت خام در جهان همزمان با افزایش نرخ نفت نگرانی هایی ایجاد کرده است.

 آژانس بین المللی انرژی درخواست افزایش میزان تولید از اوپک و دیگر تولیدکنندگان عمده نفت را مطرح و  درباره ضربه قیمت ها به اقتصاد جهانی هشدار داد.

فاتح بیرول، مدیر آژانس در گفت وگو با تلویزیون بلومبرگ گفت: «ما همه موقعیت های مخاطره آمیز را می بینیم. بازار نفت وارد منطقه قرمز شده است. باید فضای بازار را با هماهنگی یکدیگر آرام کنیم. وضعیت امروز بازار خبر بدی برای مشتریان و واردکنندگان به شمار بیاید اما من باور دارم که در آینده به این وضعیت خبر بدی برای تولیدکنندگان خواهد بود».

آژانس بین المللی انرژی که به بیشتر اقتصادهای بزرگ درباره سیاست های انرژی مشاوره می دهد در هفته گذشته اعلام کرد که افزایش قیمت نفت خام در بازار به کاهش تقاضا در بعضی کشورهای با رشد اقتصادی سریع منجر می شود مگر اینکه تولیدکنندگان برای افزایش عرضه اقدام کنند.

بیرول مدیر این آژانس از افزایش میزان تولید نفت عربستان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت اوپک استقبال کرده اما هم چنان معتقد است که بازار با تنگناهایی رو به روست.

بیرول گفت «اگر تولیدکنندگان عمده نفت کاری نکنند، نیمه چهارم سال جاری بسیار سخت خواهد بود و در این بین بیشتر باید بر عربستان سعودی اتکا کرد که البته مثل دیگر اعضای اوپک با تمام ظرفیت یا نزدیک به خط پایان ظرفیت تولیدش، نفت عرضه می کند».

هشدار بیرول به دنبال افزایش 20 درصدی قیمت نفت خام اوپ از ماه آگوست مطرح می شود. مدیر آژانس بین المللی انرژی از افزایش میزان تقاضای نفت گفت چراکه میزان زیادی از صادرات نفت ونزوئلا از بازار خارج شده و صادرات نفت ایران هم در حال کاهش است.

به گفته بیرول صادرات نفت ونزوئلا به زودی به زیر یک میلیون بشکه در روز می رسد و در مقابل عربستان سعودی که که 10.7 میلیون بشکه در روز تولید می کند می تواند آن را به 11 میلیون بشکه برساند.

بیرول گفت:«گرانی انرژی در بد زمانی باز می گردد. یعنی زمانی که اقتصاد جهانی درحال از دست دادن محرک هایش است. ما واقعا به نفت بیشتری نیاز داریم».

نگرانی تحلیل گران بازار انرژی درباره وضعیت بازار نفت  و تلاش برای افزایش میزان صادرات درحالی اعلام می شود که کشورهای عضو اوپک براساس سهمیه مورد توافق نفت صادر می کنند. پیش از این امریکا نیز از منابع نفت شیل برای پاسخ به تقاضای بازار گفته بود، منابعی که استخراج نفت در آن با هزینه ای بسیار بالاتر از استخراج نفت خاورمیانه انجام شده و با قیمت بالاتری در بازارهای جهانی به فروش می رسد.

مطلب قبلیقیمت دلار: کی می‌گه چند؟
مطلب بعدیجنگ تجاری رشد اقتصادی جهان را کاهش داد

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید