کاهش واردات برنج از دو میلیون تن به ۷۰۰ هزار تن

معاون وزیرجهاد کشاورزی گفت: روند واردات برنج در چهار سال اخیر از دو میلیون تن به ۷۰۰ هزار تن در سال رسیده که این دستاوردی ارزشمند است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، یزدان سیف افزود: با توجه به اینکه کشور در حوزه برنج با محدودیت زمانی برای واردات مواجه است بنابراین هر ساله واردات برنج در چهار ماهه نخست سال جاری صورت می‌گیرد.

وی اظهار داشت: در فصل برداشت برنج برای حمایت از بخش تولید و تولیدکنندگان هر ساله از مرداد تا آذر ماه واردات برنج به کشور از سوی وزارت جهاد کشاورزی ممنوع اعلام می‌شود.

پیش بینی می‌شود امسال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید و به بازار مصرف عرضه شود.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه نیاز مصرفی کشور به واردات برنج سالانه به طور متوسط یک میلیون تن است، گفت: پارسال ۷۶۰ هزار تن برنج به مملکت وارد می‌شود و امسال نیز در همین حد و حدود خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بخش عمده برنج مورد نیاز کشور به صورت داخلی تامین می‌شود، افزود: برنج ایرانی از حیث کیفیت، عطرو طعم جایگاه مناسبی در جهان دارد.

سیف با اشاره به واردات دو میلیون تنی برنج در سال‌های ۹۱ و ۹۲ در کشور تصریح کرد: خوشبختانه با سیاست‌های اصولی دولت تدبیر و امید در حوزه تجارت موجب کاهش چشمگیر واردات این کالای راهبردی به مملکت شده است.

وی با تاکید بر اینکه کشت برنج باید مورد حمایت قرار گیرد، گفت: سیاست‌های تجاری کشور باید با اشتغال، تولید و سرمایه گذاری همسان باشد.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران افزود: پیش بینی می‌شود امسال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید و به بازار مصرف عرضه شود.

نیاز کشور به برنج حدود سه میلیون تن برآورد می شود که بیش از دو میلیون تن در داخل تولید و بقیه از خارج وارد می شود.

مطلب قبلیحذف برنامه‌های ایرانی از اپ استور؛ دلیون، دیجی کالا؛ تخفیفان، الوپیک، علی بابا
مطلب بعدیقراردادهای مهم ایران با شرکت‌های خارجی در ۱۸ ماه اجرای برجام

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید