ذخیره سازی 17 میلیون نمونه در بانک ژن کشاورزی ایران

چهار و نیم میلیون نمونه از این ذخایر کشاورزی، غیر زنده و ۱۳ میلیون نمونه زنده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی گفت: بانک ژن ذخایر کشاورزی ایران در ردیف 10 بانک برتر دنیا رتبه بندی شده است و افزون بر 17 میلیون و 500 هزار نمونه زنده و غیرزنده در این بانک نگهداری می شود.

 به گزارش ایرنا، اسکندر زند در سومین جلسه شورای تحقیقات کشاورزی آذربایجان غربی در ارومیه گفت: چهار و نیم میلیون نمونه از این ذخایر کشاورزی، غیر زنده و 13 میلیون نمونه زنده است. 

وی با اشاره به اینکه نظارت بر ذخائر دریایی و مدیریت ذخائر ژنتیکی جزو اهم اقدامات سازمان تحقیقات کشاورزی در دولت تدبیر و امید به شمار می رود، ادامه داد: تولید واکسن مورد نیاز کشور به طور عمده در مرکز تحقیقات کشاورزی کشور انجام می شود و با داشتن 85 ایستگاه و 6 شعبه در تولید بذر، نسبت به کنترل ذخایر ژنتیک کشور اقدام شده است.

وی گفت: ایجاد 122 شرکت دانش بنیان، تولید 10 واکسن و سرم جدید، 487 یافته جدید در بخش زراعی، باغی، شیلاتی، گیاه پزشکی، دام و طیور، منابع طبیعی و آب و خاک نیز از جمله دستاوردهای این سازمان در حوزه پژوهش و فناوری بوده است.

وی با اشاره به دستاوردهای بخش نظارت بر کود، سموم و آفت کش ها در طی چهار سال فعالیت دولت تدبیر و امید، گفت: در این مدت از هفت هزار و 500 برند کنترل و ثبت شده، حدود یکهزار و 340 مورد تقلبی بوده است.

زند با اشاره به اینکه به کارگیری سرمایه، تکنولوژی و دانش راهکار نجات بخش کشاورزی کشور و مقابله با بحران های اقلیمی است، افزود: واگذاری تحقیقات به شرکت های دانش بنیان مورد تاکید مقام معظم رهبری و از برنامه های دولت تدبیر و امید است.

وی، حمایت از شرکت‌های دانش بنیان را مورد تاکید قرار داد و گفت: افزایش درآمد کشاورزان، افزایش تولید، ارتقای کیفیت تولید و پایداری اکوسیستم، چهار هدف مهم بخش کشاورزی است.

بانک ژن گیاهی ایران در سطح دنیا دارای جایگاه مهمی از نظر تنوع ژنتیکی بوده و تحقیقات بسیار خوبی نیز در این زمینه در این بانک در حال انجام است.

مطلب قبلیافت فروش کتاب در اولین ماه تابستان؛ کتاب های پرفروش تیر ماه
مطلب بعدیتورم تیر ماه 10.3 درصد؛ خوراکی ها دارای بیشترین افزایش قیمت

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید