افزایش 5 درصدی صادرات ایران به عراق در 6ماه

در شش ماه اول امسال بیش از سه میلیارد و ۲۷۷ میلیون دلار کالا از ایران به عراق صادر شده است

عراق دومین مقصد صادرات کالاها و خدمات ایران است و تجارت ۲۰ میلیارد دلاری در روابط اقتصادی این دو کشور پیش بینی می شود. در شش ماهه اول 96 صادرات 50 قلم از محصولات عمده ایران به عراق رشدی 3 درصدی و صادرات ایران به عراق در مجموع 5 درصد افزایش یافت.

به گزارش شاتا،  در همایش بزرگ تجارت ایران و عراق از افزایش پنج درصدی صادرات ایران به عراق در شش ماه نخست امسال در مقایسه با سال گذشته و رسیدن آن به سه میلیارد و 168 میلیون دلار سخن به میان آمد.

هر چند روابط اقتصادی ایران و عراق همپای روابط سیاسی و امنیتی پیش نرفته است، اما دستیابی به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری در روابط اقتصادی دو کشور پیش بینی شده است.

بر اساس آمار ارایه شده اتاق مشترک ایران و عراق،  در شش ماه نخست امسال بیش از سه میلیارد و ۲۷۷ میلیون دلار صادرات از ایران به عراق انجام شده است و ایران توانست رکورد صادرات ماهانه ۶۰۰ میلیون دلاری خود به عراق را حفظ کند.

عراق، دومین مقصد صادرات کالاها و خدمات ایران

به گفته دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، عراق دومین مقصد صادرات کالاها و خدمات ایرانی با سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار، پس از چین بوده، اما کمتر از یک سوم صادرات به اقلیم کردستان عراق انجام شده است.

تا پایان شهریور امسال نزدیک به یک میلیارد دلار صادرات به اقلیم کردستان انجام شده است که معادل صادرات کشورمان به ترکیه یا کشورهای آسیای میانه است

سیدحمید حسینی در سخنرانی خود در همایش مشترک ایران و عراق در این باره گفت: تا پایان شهریور امسال نزدیک به یک میلیارد دلار صادرات به اقلیم کردستان انجام شده است که معادل صادرات کشورمان به ترکیه یا کشورهای آسیای میانه است و بر این اساس حفظ این بازار برای ایران مهم است.

وی مصالح ساختمانی، سوخت های مایع، محصولات پالایشگاهی و پتروشیمی و مواد غذایی را عمده اقلام صادراتی ایران به مقصد عراق دانست.

4 قلم کالای صادراتی ایران به عراق با بیشترین درصد تغییرات

میعانات گازی، آرد گندم یا آرد مخلوط گندم و چاودار، انواع کلم و همچنین روغن‌های سبک و فرآورده‌ها(به جز بنزین) اقلام عمده صادراتی ایران به عراق بودند که در شش ماهه نخست 96 نسبت به مدت مشابه سال 95 بیش ترین درصد تغییرات را داشتند.

در شش ماهه اول امسال 23 میلیون و 145 هزار دلار میعانات گازی به کشور عراق صادر شد که یک درصد از سهم کل صادرات ایران به عراق را به خود اختصاص داد.

میعانات گازی، آرد گندم یا آرد مخلوط گندم و چاودار، انواع کلم و همچنین روغن‌های سبک و فرآورده‌ها(به جز بنزین) اقلام عمده صادراتی ایران به عراق بودند

همچنین میزان صادرات آرد گندم یا آرد مخلوط گندم و چاودار در شش ماهه اول امسال 25 میلیون و 874 هزار دلار بود که با توجه به یک میلون و 408 هزار دلار صادرات این محصولات در شش ماهه اول 95، یک هزار و 737 درصد رشد داشت.

کلم قرمز و سفید، کلم پیچ و کلم قمری به صورت سردکرده یا تازه از جمله دیگر اقلام صادراتی ایران به عراق بود که در شش ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین تغییرات را به خود اختصاص داده بود.

در شش ماهه اول امسال 19 میلیون و 356 هزار دلار از این محصولات به عراق صادر شد و با توجه به یک میلیون و 458 هزار دلار صادرات این محصولات در مدت مشابه سال 95، درصد تغییرات آن یک هزار و 227 درصد بود.

همچنین صادرات روغن‌های سبک و فرآوردها(به جز بنزین) نیز با 699 درصد در ردیف اقلام صادراتی ایران به عراق با بیشترین درصد تغییرات در شش ماهه اول 96 قرار گرفته است.

در شش ماهه اول امسال 41 میلیون و 481 هزار دلار از این محصولات صادر شد و آمار صادرات این محصولات در مدت مشابه سال گذشته پنج میلیون و 397 هزار دلار بوده است.

رشد 3 درصدی 50 کالای عمده صادراتی ایران به عراق

از سوی دیگر سازمان توسعه تجارت ایران مجموع صادرات 50 قلم از محصولات عمده ایران به عراق در شش ماهه اول 96 را یک میلیارد و 940میلیون و 334 هزار دلار اعلام کرد که این رقم در مدت مشابه سال گذشته یک میلیارد و 890 میلیون و 811 هزار دلار بود و 3 درصد رشد داشت.

رشد 5 درصدی صادرات ایران به عراق در 6ماهه 96

همچنین بر اساس همین آمار در شش ماهه اول 96 بیش از سه میلیارد و 168 میلیون دلار انواع محصولات ایرانی به عراق صادر شد که با توجه به صادرات سه میلیارد و 12 میلیون دلاری در مدت مشابه سال 95، رشدی 5 درصدی داشت.

 

مطلب قبلیراه‌هایی برای جلوگیری از فرسودگی بنیان‌گذاران کسب‌ و‌ کار
مطلب بعدینوبخت:۱۸ هزار میلیارد تومان به مهارآب‌های مرزی اختصاص یافته است

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید