باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد شیراز

شیراز یکی از کلان شهرهای تاریخی ایران است، در سفر به شیراز حتما بیشتر به یاد حافظ، سعدی و دروازه قران خواهید افتاد، در صورتی که شیراز بناهای تاریخی و دیدنی بسیار دیگری نیز در خود دارد، شیراز شهری با باغ های زیبا و سرسبز، که جذابیت های بی نظیر و منحصر به فردی دارد، باغ های قدیمی با معماری های شگفت انگیز که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. در این مقاله آس چارتر به معرفی یکی از زیباترین باغ های شیراز باغ عفیف آباد می پردازد، آس چارتر بهترین مرجع ارائه دهنده بلیط چارتر در شهرمشهد می باشد.

معرفی باغ عفیف آباد شیراز

در سال 1284 هجری شمسی در دوران صفویان توسط میرزا محمدخان قوام الملک باغی به وسعت 127000 مترمربع در شیراز بنا شد. این باغ متعلق به ایل ذوالقدر حاکم فارس می باشد. در زمان قاجار باغ عفیف آباد توسط میرزاعلی خان قوام الملک خریده شد و عمارت زیبایی درمیان ان بنا کرد و تغییراتی زیادی انجام داد، این باغ زیبا به مرور به وارثین زیادی رسید، در زمان پهلوی باغ عفیف آباد به بانو فرح پهلوی هدیه داده شد و در اخر به مزایده گذاشته شد که ارتش در این مزایده برنده شد که مصادف با روز ارتش در 29 فروردین ماه سالل 1370 این باغ به موزه نظامی شمارع 2 کشور تبدیل گشت.

معماری باغ عفیف آباد شیراز

معماری منحصر به فرد باغ عفیف آباد تلفیقی از معماری دوران قاجاریه و هخامنشی و ساسانی است، این عمارت دارای 2 طبقه و 30 اتاق است، در دو قسمت کاخ 2 بخاری مرمری و سقف تالار از جنس چوب و دیوار اتاق های تالار اصلی نیز دارای گچبری و مقرنس کاری و نقش ونگارهایی از گل و بوته و شکارگاه و جشن شادی روی آن طراحی شده است. ایوان آن نیز چهار ستون بلند دارد که از ستون های تخت جمشیده الگو برداری شده بعد از ورود به این باغ به راهرویی خواهید رسید که تصویری از آیین محل تاج گذاری یکی از پادشاهان ساسانی است. حوضی مستطیل شکل و بزرگ در میان این باغ قرار دارد که درختان سرسبز و زیبایی اطراف آن وجود دارد. دو اتاقک نگهبانی با سقف چوبی نیزدر دو طرف دالان ورودی وجود دارد. باغ عفیف آباد در دهم خرداد ماه سال 1351 با شماره 913 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بخش های مختلف باغ عفیف اباد شیراز

باغ زیبای عفیف آباد از بخش های مختلفی تشکیل شده است. این بخش ها شامل: کاخ سلطنتی، حمام خزینه ای، قهوه خانه سنتی، موزه نظامی می باشد.

کاخ سلطنتی باغ عفیف اباد شیراز

کاخ سلطنتی باغ عمارتی است دو طبقه در میان باغ عفیف آباد واقع شده است که دارای سی تالار و اتاق هایی تو در تو می باشد، معماری این کاخ از سه دوره هخامنشی، ساسانی و قاجار است وشباهت زیادی به باغ ارم شیراز دارد، همچنین بخشی از کاخ سلطنتی باغ عفیف آباد الهام گرفته از معماری کاخ ورسای فرانسه است به همین دلیل این کاخ را با نام کاخ سلطنتی می شناسند. تزئینات کاخ سلطنتی عفیف آباد بقدری زیبا و شگفت انگیز است که نمی توانید چشم از ان بردارید و از دیدن آن سیر نخواهید شد.

قهوه خانه سنتی باغ عفیف آباد شیراز

قهوه خانه سنتی باغ عفیف آباد دارای شش حجره با دیوارهای آجری می باشد که داخل هر حجره نقوش زیبا و جالبی از داستان های شاهنامه مانند: داستان نبرد رستم با دیو سپید، جنگ رستم و سهراب، سیمرغ و زال، کاوه آهنگر، ضحاک و کاوه آهنگر، نبرد رستم و …  طراحی شده است. در میان سالن این قهوه خانه یک حوض کوچک نیز وجود دارد، که زیبایی این قهوه خانه را دو چندان کرده است، بازدید کنندگانی که برای بازدید به این باغ می آیند می توانند ساعاتی را در این قهوه خانه استراحت کنند و یک فنجان چای نوش جان کنند.

موزه نظامی باغ عفیف اباد شیراز

موزه نظامی باغ عفیف اباد شیراز

در طبقه اول عمارت اصلی باغ عفیف آباد موزه نظامی باغ واقع شده است. در این موزه که وارد می شوید یه محیط خیلی آرام با نورهای رنگی که از شیشه های وارسی شکل می تابد را می بینید که بسیار جذاب است، در ایم موزه ابزار و ادوات جنگی را خواهید دید که با چیدمان و تزئیناتی طراحی شده اند که حس جنگ و خونریزی را انگار در واقعیت می بینید، چیدمان سلاح های مرگبار در همچین فضای لطیف که بسیار هنرمندانه است، برای گردشگران جالب خواهد بود. همچنین حوض با آب نمایی درون عمارت قرار دارد که فضای این موزه را آرامبخش و شاعرانه کرده است. همچنین در این طبقه موزه ی عبرت قرار دارد که دارای اتاق های همایش، رخت کن، نشیمن، مطالعه، پذیرایی و قمارخانه می باشد.

حمام خزینه ای باغ عفیف آباد شیراز

در قسمت غربی ساختمان باغ عفیف آباد حمام خزینه ای قرار دارد،. این حمام دارای دو خزینه آب سرد و آب گرم است. داخل خزینه که می روید می توانید نقش های برجسته بسیار جالبی از داستان فرهاد در کوه بیستون و دیدار مردم با خسرو پرویز و صحنه ی ورود یوسف به جمع زنان مصری حکاکی شده است را ببینید. این حمام همچنین قبه و مناره در پشت بام دارد وتوسط یک دیگ مسی در کف خزینه، آب گرم فراهم می شده است.

پوشش گیاهی باغ عفیف اباد شیراز

باغ عفیف آباد پوشیده سده از انواع درختان میوه نارنج و خرمالو و درختان سرو، صنوبر، چنار، بید وعرعر می باشد، همچنین آبشارهای سنگی با آب جاری که در هر سمت آن گیاهان مرغ و چمن کاشته شده است زیبایی این باغ را دو چندان کرده است. آس چارتر این امکان را به شما می دهد تا با کمتر از سه دقیقه و با کمترین هزینه بلیط هواپیما اهواز شیراز ارزان را از سایت خریداری نمایید.

جاذبه های دیدنی اطراف باغ عفیف آباد شیراز

باغ عفیف آباد یکی از جاذبه های دیدنی شیراز که بسیار جذاب و دیدنی می باشد در کنار این همه زیبایی شما می توانید از جاذبه های دیدنی دیگری مانند: آرامگاه حافظ، بازار وکیل، مسجدنصیرالملک، ارگ کریمخان، باغ موزه هفت تنان، باغ دلگشا و… نیزدیدن نمایید. در ادامه به معرفی چند مورد از این جاذبه های به همراه نشانی آن در شیراز خواهیم پرداخت.

ارگ کریمخان شیراز

ارگ کریمخان بنایی زیبا وارزشمند در شیرازمی باشد، این بنا به شکل مستطیل است و از دو بخش نظامی و مسکونی تشکیل شده است. مساحت این ارگ 13 هزار متر مربع و زیربنای آن چهار هزار متر مربع می باشد. این بنای باشکوه توسط کریمخان زند معروف به وکیل الرعایا در سال 1180 هجری قمری به‌عنوان مقر فرماندهی و با معماری زیبایی و الهام گرفتن از میدان نقش جهان اصفهان ساخته شد.

آدرس ارگ کریمخان: استان فارس، شیراز، خیابان کریمخان زند، نبش میدان شهدا

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل شیراز

یکی از بازارهای تاریخی و کهن شیراز بازار وکیل می باشد که دیدن از آن خالی از لطف نیست، بازار وکیل شیراز به دستور کریم خان زند در سال 1172 هجری قمری آغاز شد و 21 سال ساخت آن به طول  انجامید و سرانجام درسال 1193هجری قمری ساخت آن به پایان رسید.  بخش‌های مختلف این بازار شامل: بازار بزازان، بازار مسگرها، بازار کلاهدوزها و … می باشد. این بازار در نزدیکی  باغ عفیف آباد و مسجد و حمام وکیل قرار دارد، که می توانید در بازدید از باغ عفیف آباد از این جاذبه های تاریخی نزدیک به هم نیز دیدن نمایید انگار با یک تیر چند نشان را زدید.

آدرس بازار وکیل: استان فارس، شیراز، خیابان زند، ضلع شرقی میدان شهرداری

ساعات بازدید از باغ عفیف آباد شیراز

ساعات بازدید از باغ عفیف آباد در فصول مختلف فرق دارد، در نیمه ی اول سال: از ساعت 8 صبح تا 19 و در نبیمه دوم سال: از ساعت 8 تا 17 باز می باشد. این تفاوت بخاطر تغییرات آب و هوا و سرما می باشد. در ضمن برای بازدید از باغ عفیف اباد نیاز به تهیه بلیط دارید. که باید هزینه مشخص شده ای را پرداخت نمایید. این هزینه برای مسافران ایرانی و گردشگران خارجی فرق دارد.

آدرس باغ عفیف آباد: استان فارس، شیراز، بلوار ستارخان یا انتهای خیابان عفیف آباد

شماره تلفن باغ عفیف اباد: 07136267343

مطلب قبلیفلنج و گسکت چیست؟
مطلب بعدیخرید سیلیکات سدیم با بهترین قیمت از صنایع سیلیکات ایران

دیدگاه شما

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید